Proč si vybrat obklad na dům z kamene a ne ze dřeva?

Oba materiály jsou ryze přírodní a vynikají několika výjimečnými parametry. Přesto při porovnání jejich vlastností budete marně očekávat vyrovnané skóre. Misky vah se jednoznačně přiklánějí ve prospěch obkladů z kamene. Proč se tedy rozhodnout spíše pro obklad na dům z kamene?

fasádní obklad na dům z kamene

Dřevo má výborné vlastnosti, ale i několik slabin

Dřevěná fasáda je oblíbeným architektonickým prvkem nejen u klasických dřevostaveb, ale iu zděných domů. Upřímně řečeno, není se ani čemu moc divit, protože dřevěná fasáda podobně jako fasádní obklad na dům z kamene dokáže vkusně a nevtíravě doplnit architekturu každé stavby. Pravdou ovšem je, že neúprosné vlivy počasí i zub času však nahlodávají dřevěnou fasádu v porovnání s kamenným obkladem o něco více.

Pokud tedy od dřevěné fasády očekáváte, že i po několika letech bude vypadat jako nová, tak se velmi mýlíte. Bez chemické ochrany dřeva v podobě ochranných nátěrů nebo nástřiků se prostě neobejdete. Dalším zklamáním může být pravděpodobně i to, že pokud ji už jednou začnete ošetřovat nátěrem, tak budete muset nátěr obnovovat víceméně vždy v pravidelných intervalech podobně jako u zahradního nábytku ze dřeva.

Frekvenci nátěrů bude třeba přizpůsobit druhu použitého dřeva a poté i typu chemické ochrany. V principu můžete použít transparentní tenkovrstvý nebo silnovrstvý lak. První z nich dokáže dřevu poskytnout ochranu zhruba na 2 až 4 roky. Silnovrstvý lak chrání sice téměř dvojnásobně déle, ale při obou nátěrech je třeba počítat s komplikovaným odstraňováním staršího nátěru před nanesením nové vrstvy laku.

Obklad na dům z kamene podtrhne vzhled domu a vydrží více

Kamenný obklad dá fasádě atraktivní podobu, ale co je důležitější vyžaduje minimální a příležitostnou údržbu. Takovou fasádu nebudete muset v budoucnu prakticky vůbec ošetřovat, neboť obklad na dům z kamene je odolnější než dřevo, stálobarevný a výborně odolává nejen mrazům, ale i ostatním vrtochům počasí. Problémem nebude ani vzhled fasády. U obkladů z přírodního kamene si totiž opravdu máte z čeho vybírat. Výběr tak bude pouze otázkou individuálního vkusu. ´

Pokud si to tedy celé shrneme obklad na dům z kamene:

· disponuje vyšší mechanickou odolností a životností,

· zaujme minimální údržbou,

· nabízí vynikající stálobarevnost,

· nevyžaduje chemickou ochranu,

· neuvolňuje těkavé chemické látky,

· je odolný vůči vodě, plísním a hnilobě.

Konečné rozhodnutí ponecháme na vás

Není nejmenších pochyb, že dřevěná fasáda i obklad domu z kamene je atraktivní alternativou fasády. Výhod na straně kamenných obkladů je více, ale je zřejmé, že obě varianty mají dostatek fanoušků a proto finální rozhodnutí ponecháme pouze na vašich bedrech. V každém případě vám však přejeme při výběru té správné fasády šťastnou ruku!

TIP: Na Stonetra.cz naleznete spoustu inspirace z realizovaných fasád.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.