Realizace rozvodu vody ze studny není složitá. Jak na ni?

Vlastní studna na zahradě je benefit, kterého se v dnešní době nedostává každému. Pokud ji máte, neváhejte ji náležitě využít. Smíříte-li se s počáteční investicí do realizace rozvodu, budete se v dlouhodobém horizontu těšit z nemalé úspory za vodu.

vodovodní přípojka

Jak vodu ze studny čerpat?

Sen o tom, že po otočení kohoutku poteče studniční voda, se může stát skutečností, pokud si pořídíte čerpadlo (umisťuje se do studny nebo domu) a domácí vodárnu.

Vhodný typ čerpadla závisí na výšce mezi sáním a hladinou. Je-li výška menší než osm metrů, zvolte povrchové čerpadlo. V případě větší výšky použijte pro čerpání studniční vody ponorné čerpadlo.

O potřebný tlak ve vodovodní síti se postará domácí vodárna, která se obvykle umisťuje tam, kde svým chodem nikoho neruší (tj. do sklepa či technické místnosti). Jedná se o poměrně bezúdržbové zařízení, jež po prvotním nastavení nevyžaduje prakticky žádnou pozornost. 

Kdy potřebujete dvojí rozvody vody?

Dvojí rozvody vody jsou zapotřebí v případě, že je dům napojen na vodovodní přípojku. Voda z veřejné vodovodní sítě musí být striktně oddělena od vody studniční.

Výsledná podoba rozvodů vody závisí na tom, jakým způsobem budete studniční vodu využívat. Například pro splachování WC a pro zálivku je plně dostačující pouze voda ze studny, ovšem v místnosti, kde se nachází pračka, je vhodné přivést i pitnou vodu.

vodovodní přípojka

Důležitým aspektem studniční vody je její kvalita. Pokud se vyrovná vodě z veřejné sítě (a je pitná), můžete ji bez obav konzumovat, využívat při přípravě jídla a používat k osobní hygieně.

Kolik díky vodě ze studny ušetříte?

Průměrná cena vody letos činí cca 97,53 Kč (v roce 2021 to bylo 93,18 Kč), přičemž díky studniční ušetříte až polovinu nákladů. Vodné platit nemusíte a stočné pouze v případě, že ji budete vypouštět do kanalizace.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.