Jak dlouho trvá výstavba srubového domu?

zdroj: woodlife.cz

zdroj: woodlife.cz

Srubové domy lákají milovníky přírody i zdravého životního stylu. Mezi jejich kvality se řadí dlouhá životnost, příjemný vzhled a zdravé mikroklima uvnitř domu. Výtečné jsou také jeho izolační vlastnosti. A příjemná je i doba výstavby, která je kratší než u domů zděných. Za jak dlouho od počátku prací se můžete do srubového domu nastěhovat? Zjistili jsme pro vás podrobný časový harmonogram prací, který odpovídá stavbě domu o zastavěné ploše 100 m².

Příprava projektové dokumentace a stavební povolení

Než začnete výstavbu domu, je nutné vyřídit všechny formality. Příjemnou novinkou je, že od roku 2013 nepotřebujete stavební povolení na rodinný dům se zastavěnou plochou menší než 150 m². Stačí vám ohlášení stavby a územní souhlas, který nebude problém získat na zasíťovaných pozemcích určených pro novou výstavbu. Pozor na to, že na některých místech vám roubenku nemusí povolit! V takovém případě můžete využít alespoň víkendové sruby a chaty. Při bezproblémovém průběhu lze stihnout zhruba za 1 měsíc.

Základová deska

Srubový dům je zpravidla postaven na klasické základové desce podobně jako ostatní moderní domy. Práce na základové desce spočívají ve vykopání základů, jejich vylití betonem a následné vytvoření základové desky nad povrchem země (alespoň 25 cm nad upraveným terénem). Tento proces trvá tři až čtyři týdny v závislosti na počasí. Řada lidí si základovou desku udělá svépomocí, protože lze výrazně ušetřit a firma stavějící srubové domy ji většinou nedělá.

Výběr kulatiny

Souběžně se stavbou základové desky již může probíhat výběr kulatiny. Srubové chaty se vyrábí z čerstvého dřeva (smrku nebo borovice), které není náchylné k praskání při opracování. Výběr vhodných a zdravých klád trvá 2-8 týdnů a ideální je provést jej v zimním období.

Odkornění

Z vybraných klád je nutné odstranit kůru a lýko. Odkornění se provádí ručně, aby nedošlo k poškození povrchové vrstvy dřeva. Tím se docílí vyšší životnosti materiálu. Celý proces odkornění trvá zhruba jeden týden.

Srubový dům, zdroj: woodlife.cz

Srubový dům, zdroj: woodlife.cz

Stavba konstrukce domu

Při výrobě obvodových stěn a masivních příček je třeba volit klády tak, aby na sebe dobře navazovaly. Je třeba vzít v potaz, že nejsou po celé délce stejné široké, a proto jejich poskládání zabere poměrně hodně času.

Dále je třeba do klád vyřezat rohové spoje i podélné drážky. Celý tento proces stále ještě probíhá v areálu výrobce srubového domu. Doba přípravy a zpracování klád závisí na velikosti srubového domu. Pro náš modelový dům o zastavěné ploše 100 m² trvá stavba konstrukce domu 2-3 měsíce.

Konstrukce stropu a střechy

Výroba stropních konstrukcí zabere dva týdny, konstrukce krovu další 1-2 týdny.  Základem roubených staveb s dlouhou životností je dostatečný přesah střechy, který chrání srubové stěny před působením povětrnosti a ultrafialového záření.

Sestavení domu na pozemku a impregnace

Připravený materiál se dopraví na stavební pozemek. Montáž konstrukce domu zde trvá jen 3-5 dní, protože se skládá dohromady jako stavebnice.

Dřevo jakožto přírodní materiál by mohl podlehnout škodlivým vlivům plísní, hub, škůdců nebo UV záření. Proto je třeba jeho důkladné ošetření. K impregnaci dřeva se používají přírodní nebo chemické prostředky a impregnace domu trvá zhruba dva týdny.

Následuje utěsnění spár tepelnou izolací a instalace střešní krytiny a tím je dokončena hrubá stavba domu. V závislosti na vytíženosti stavitelství i dalších okolnostech trvá provedení hrubé stavby srubového domu zhruba 4 až 6 měsíců.

Srubový dům na klíč

Výše zmíněná doba trvání stavby se týká pouze dokončení hrubé stavby. Řada lidí si již chce vnitřek domu dodělat svépomocí. Pokud si však chcete ušetřit práci a raději zaplatíte i za kompletní dodělání vnitřku domu, můžete si objednat srubový dům na klíč. Stavitelství potom zajistí všechny dokončovací práce, které mohou trvat další 2-4 měsíce.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.