Jak často provádět revizi a servis plynových zařízení?

zdroj: sxc.hu

Provozovatelé plynových zařízení, jimiž jsou i domácnosti používající plynový kotel, jsou povinni dle vyhlášky č. 85/1978 Sb. provádět v pravidelných lhůtách periodické kontroly a revize. Kontrolu může provést sám provozovatel objektu či pověřená osoba, kdežto revize plynových zařízení musí uskutečňovat pouze certifikovaný revizní technik. Ignorace těchto povinností ohrožuje vážným způsobem nejen váš majetek, ale i zdraví. V dnešním článku se podíváme, jak často a kdy provádět revizi a servis plynových zařízení.

Četnost provádění revizí a kontrol

V případě, že zemní plyn uniká kvůli závadě v plynoinstalaci či v plynovém zařízení, stává se z něj výbušná látka. Jakmile se zemní plyn vznítí, způsobí rozsáhlé škody nejen na majetku obyvatel objektu, ale také na jejich zdraví. Podobných případů je sice málo, ale nevyplatí se riziko podceňovat.

Instalace plynu v Praze provádí řada odborných firem

Nezanedbávejte tedy nezbytné pravidelné revize a kontroly. Kontrola plynového zařízení a plynové soustavy by se měla provádět jednou ročně a může ji provést i provozovatel. Jednou za tři roky je nutná kontrola od revizního technika, který vydá potvrzení, že je vše v pořádku (zkontrolujte si, že vlastní osvědčení pro provádění revizí plynu). Ideálním obdobím na kontrolu je pak před topnou sezónou, tedy na přelomu září/října.

Přehled úkonů prováděných při kontrole, zdroj: revize plynu Karlovy vary

Co kontroluje revizní technik?

Jak již bylo zmíněno, revize plynu se provádí pravidelně jednou za tři roky v souladu s vyhláškou 85/1978 Sb. Může ji provést pouze kvalifikovaný pracovník – revizní technik – který má platný certifikát pro provádění revizí plynových zařízení.

Výsledkem revize plynu je revizní zpráva, kterou musí každý majitel plynového zařízení uchovávat. V rámci revize se provádí vizuální prohlídka částí plynoinstalace a plynových zařízení, kontroluje se únik plynu pomocí speciálního přístroje a také se provádí kontrola přítomnosti oxidu uhelnatého. V neposlední řadě vám revizní technik zkontroluje všechny spoje, armatury, ventily a také funkční části plynoinstalace. Revizní protokol pak obsahuje údaje o nalezených závadách a stanoví, zda je plynové zařízení provozuschopné.

Kolik stojí návštěva revizního technika?

Cena revize plynového zařízení záleží na lokalitě, ve velkých městech to bývá více než na vesnici. Orientačně se jedná o částku v rozmezí 500 Kč až 2000 Kč. Nižší částku zaplatíte pokud bydlíte v bytě, vyšší pak zaplatí majitelé rodinných domků.

Pokud hledáte topenářství v Ústí nad Labem, stačí kliknout na odkaz

Nezapomínejte ani na revizi komínů

Jen co nastane topná sezóna, začínají se objevovat zprávy o otravách způsobených plynovým zařízením. Nejčastěji se jedná o problém s průchodností komínu. To bylo jedním z důvodů proč se uzákonila od 1. ledna 2011 povinná technická kontrola komína kominíkem minimálně jednou do roka.

Povinnost revize komínů se týká domácností v rodinných a bytových domech a nařízení platí i pro chatové objekty a chalupy. Nejideálnější dobou pro kontrolu či čištění komína je po topné sezóně, tedy na jaře. Na podzim je totiž po kominících velká poptávka, a tak někteří lidé, než aby na kominíka čekali několik týdnů, topí i přes problémy s komínem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Dům se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: Jak často provádět revizi a servis plynových zařízení?

  1. Pavel napsal:

    Ja jiz ted nedokazi nikoho sehnat kdo by mi prisel behem tydne :/

  2. michalX napsal:

    jsem na tom podobne taky mi vsichni davaji terminy az koncem rijna, ted to musi byt zladej dul

  3. Martin napsal:

    On to je problém, když se to řeší až na poslední chvíli. Chce to vždy domluvit revizního technika ideálně už během léta…

  4. Milán Bureš napsal:

    Mám pronajatý byt v soukromém bytovém domě. Topení a ohřev teplé vody je plynovým kotlem. Kotel je v majetku majitele objektu a já řádně platím nájem. Dle nájemní smlouvy majitel domu musí zajistit teplo, ohřev vody, elektřinu apod. Jsem přesvědčen, že revizi a kontrolu kotle musí zajistit majitel objektu na své náklady protože kotel je jeho majetkem a on musí plnit povinnost zajistit nájemníkovi teplo a ohřev vody. Výsledkem revize plynu je revizní zpráva, kterou musí majitel plynového zařízení uchovávat. Vyhl. č. 85/1987 Sb., specifikuje kdo smí revizi plynového zařízení provádět. Vyzval jsem majitele nemovitosti ke splnění jeho povinnosti objednat revizi kotle a on se brání, že to není jeho povinnost. Já tvrdím opak, neboť platím řádně a včas nájem dle platné smlouvy. Bez revize kotle by majitel domu nemohl zajistit smluvní podmínku zajištění tepla a ohřev teplé vody. Je mu dána tato povinnost zákonem, vyhláškou nebo nařízením? Taktéž od 01.ledna 2011 je vyhláškou nařízena pravidelná kontrola komínu kominíkem, kterou je povinen též zajistit majitel nemovitosti na své náklady. Odpovědnost za neplnění této povinnosti jde tedy jednoznačně za majitelem nemovitosti. Za vaše vyjádření předem děkuji a znamenám se v dokonalé úctě
    Milán Bureš

Komentáře nejsou povoleny.