Jak zamezit úniku tepla při vytápění? Výměnou oken!

Okny a dveřmi uniká nejvíce tepla. Pokud chcete zefektivnit vaše vytápění, ale také chcete na něm ušetřit, pak doporučujeme okamžitou výměnu oken.

Jaká okna vybrat?

V nabídkách firem je spousta oken, která můžete vyměnit za své stávající. Existují ovšem dvě základní kategorie, ze kterých si můžete vybrat, a to:

  1. okna plastová
  2. okna dřevěná

Drtivá většina lidí vybírá v dnešní době okna plastová. Je to způsobeno hlavně reklamními kampaněmi, ale také spoustou spokojených zákazníků. Pokud vám tedy nebude vadit plast, pak volte plastová okna. Jestliže máte rádi dřevo a chtěli byste opět dřevěná okna, pak můžete zvolit i ta, a to hlavně díky inovacím, které dřevěná okna v posledních letech zaznamenala.

Kdy zvolit okna plastová?

Pokud stavíte nový dům, nebo máte nový byt, pak doporučujeme pořídit si plastová okna. Ty vám ročně ušetří díky své jedinečné izolaci až 60% nákladů na vytápění domu, či bytu. To je velká úspora, čili peníze za rekonstrukci a pořízení nových oken se vám poměrně rychle vrátí. Jedinou nevýhodou plastových oken je fakt, že „musíte“ pravidelně a vydatně větrat, jinak se vám v domě může objevit plíseň! Plíseň je způsobena díky jedinečné izolaci plastových oken. Kvůli ní nemůže dům, či byt dostatečně dýchat a v domě se objevuje plíseň.

Bílá nemusí být nutně bílou!

V dnešní době už nemusíte mít jen čistě bílá okna, ale můžete si vybrat ze široké škály barevných provedení. Už není ani podmínkou, že byste museli mít jednobarevná okna, ale můžete si dát venkovní barvu plastového okna hnědou a dovnitř například bílou. Je pravda, že takovéto dvoubarevné okno je o něco dražší, než jednobarevné, ale zase při rekonstrukci bytu, či domu, můžete brát v potaz barvu fasády a tím nenarušit vzhled vašeho domu.

Plastová okna můžete dát i do staršího domu, ve kterém se objevuje plíseň. Podmínkou však je, aby vaše okna byla ventilační, abyste mohli efektivně větrat každý den. Dnes už je mýtus, že plastová okna do starších domů nepatří!

Plastová okna mohou mít i řadu vylepšení, dle vašich představ. Mluvím o přidání dalšího skla, nebo o přidání více komor do okna.

Pokud chcete přidat sklo, tak můžete mít buď dvojsklo, nebo i trojsklo. Co zvolit? Hlavní výhodou trojskla je jeho vyšší tepelná izolace. Úniky tepla zasklenou plochou jsou menší o několik desítek procent.

Další výhodou plynoucí z vyšší tepelné izolace je menší ochlazování interiérového skla a tím snížení rizika rosení.

Zvukový útlum má trojsklo pouze nepatrně větší než dvojsklo (31dB dvojsklo a 33 dB trojsklo). Je to způsobeno stejnou tloušťkou všech tří skel, kdy se zvukové vlnění „ideálně“ přenáší.

Na českém trhu jsou dnes k dostání okna, která mají úplně nový vícekomorový režim. Jejich rám je vyroben z profilového systému. Součástí profilu rámu křídla je vyztužovací komora, kam je možné vložit pozinkovanou ocelovou výztuž, díky níž lze vyrábět okna s výškou překračující 1,5 m a navíc ve všech barevných provedeních!

Jaká dřevěná okna zvolit, aby došlo k úspoře při vytápění?

Dřevěná okna sama o sobě moc neizolují, takže dům dýchá. To je dobré do té doby, než začne zima. Pak dochází k úniku tepla a tak se vytápění vašeho domu velmi prodraží. Toto platí u oken, které jsou staré. Například Eurookna, už se vyrovnají svojí izolací oknům plastovým. Únikům tepla u starých oken můžete zamezit přidáním dvou dalších oken, chcete-li skel. Díky tomuto vylepšení docílíte velké úspoře na vytápěné energii, protože se vám zvýší izolační schopnost oken až o desítky procent. Trojité okno má další výhodu, a to tlumící. Pokud přidáte další dvě podokna ke svým stávajícím oknům, tak se hluk přicházející zvenčí radikálně sníží. Tuhle vlastnost podoken uvítáte tehdy, když bydlíte u silnice, nebo u kulturního domu, ve kterém se často pořádají zábavy.

Chcete ušetřit za topení? Pak si pořiďte nová okna, která vám brzy vrátí vaší investici do nich.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.