Kdy je potřeba vyvložkovat komín?

Komíny jsou pro dům velmi důležité, protože topit musíme kvůli našim klimatickým podmínkám celou zimu, a tak by mělo být v našem zájmu udržovat naše komíny v co možná nejlepším stavu.

Proč byste to měli dělat? Protože když vám poté díky zanedbání starání se o komín vyhoří celý dům, tak vám pojišťovna nemusí dát ani korunu, protože jste zanedbali svou povinnost. Nejčastěji vám kominík po revizi komína řekne, že je nutné komín tzv. vyvložkovat. Co to vůbec znamená, si hned povíme.

Vyvložkování komína je ideální u starších domů

Vyvložkováním komínu zamezíte prosakování vlhkosti do konstrukce komínu, ale také do vašeho kotle. Tím zamezíte ničení komínové konstrukce, ale také předejdete poškození samotného kotle.

Jak zjistím, že je potřeba vyvložkovat? Nejčastěji se to dozvíte od kominíka, ale i sami můžete zjistit, jestli je něco s vaším komínem v nepořádku. Pokud se podíváte na komín a uvidíte tam dehtové skvrny, pak dochází k nežádoucímu průniku spalin a je nutné co nejdříve komín opravit.

Kdy je dále nutné komín vyvložkovat?

  1. průměr vašeho průchodu neodpovídá parametrům zakoupeného spotřebiče
  2. přecházíte na jiné palivo, například z plynu na uhlí
  3. tah komínu se začíná zhoršovat
  4. stěny komínu se začínají rozpadat kvůli vlhkosti, nebo kvůli usazujícím se zplodinám
  5. v místnosti, kde máte kotel, je cítit kouř a spáleniny
  6. původní průchod, nebo vložka jsou na kraji životnosti a rozpadají se

Dále také budete muset vyvložkovat, pokud budete přecházet z plynového topení, na topení pomocí biomasy. Tato změna bude vyžadovat také revizi celého komína.

Před samotným vložkováním je dobré si zavolat kominíka. Ten určí přesný způsob vložkování díky moderním technologiím. Nejčastěji kominíci používají komínovou sondu, či kameru. Díky těmto věcičkám snadno určí postup vložkování, i když je průchod komínu zalomený, nebo velmi poškozený.

Jak je vložkování komína náročné?

Velké práce s vložkováním nejsou a zásah do domu není tak velký, abyste museli rekonstruovat celou stěnu. Výhodou je, že komín se vložkuje shora a bourací práce se provádějí jen v místě vyústění kouřovodu od spotřebiče do komína, kde se do vložky vsazuje tzv. T-díl. Bourá se rovněž u paty komínového tělesa, a to kvůli montáži spodního zakončení vložky. To tvoří jímka na kondenzát a obslužná vymetací dvířka.

Jaké komínové vložky zvolit?

Na trhu jsou v poslední době na výběr stovky vložkových těles. Mezi ty nejprodávanější patří hliníkové, nerezové, keramické (vyznačují se vysokou životností), nebo plastové, které vydrží teplotu zplodin od 120 °C do 160 °C. Momentálně jsou nejlepší nafukovací komínové vložky. Základem je plastová roura z umělé pryskyřice a skelných vláken, která se jako jeden díl vsune do komínového průduchu, nafoukne kompresorem a vytvrdí parou. Pevná, bezešvá trouba je konstruována pro zplodiny s teplotami do 250 °C.

Dále také musíte brát v potaz, jestli máte komínový průduch zcela rovný, nebo různě zahnutý. Důležitá je také teplota vašich zplodin, které vypouštíte komínem.

Pokud se rozhodnete tedy vyvložkovat komín, tak nezapomeňte si před a po vyvložkování zavolat kominíka, aby vám celou vaši práci zkolaudoval a dal ji takříkajíc „život“. Bez tohoto zkolaudování nemůžete komín používat, a pokud byste vyhořeli, tak by vám pojišťovna nemusela uznat pojistnou událost! Proto buďte velmi opatrní!

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 komentářů: Kdy je potřeba vyvložkovat komín?

  1. Pavel Novák napsal:

    A kolik takove vlozkovani komina stoji? Mam komin vysoky cca 10m a chtel bych ho nechat vyvlozkovat protoze uz je stary a doporucil mi to kominik

    • Jan Kříž napsal:

      Dobrý den,
      cena za vyvložkování komína je velmi individuální, protože jsou v něm zahrnuty různé položky, které jsou u každého komína jiné. Například některý komín je jinak znečištění, takže cena za vyčištění bude rozdílná. Pokud se zeptáte firem, které dělají vyvložkování komína, pak vám sestaví ceník přímo na míru a zcela zdarma. Ze zákona to je jejich povinností! Naúčtovat si mohou pouze cestovné k Vašemu domu. Já bych osobně řekl, že se do 4 000,-Kč lehce vejdete.

  2. Martin napsal:

    S čím se prosím dá lehce vejít do 4000,- Kč? S cestovným nebo s vyvložkováním? Se ženou to každý chápeme rozdílně.

  3. múže být hranatá vložka? napsal:

    Dobrý den,prosím vás můžu použít místo kulaté vložky průměr 200mm hranatou,která by byla 15,5cm na 15.5cm?

    • Lucie Konečná napsal:

      Hranatý komín může být, ohledně průměru je nutné vědět více informací o kamnech, které budete používat, plocha kouřovodu se o něco zmenší z 0,00032 m2 na 0,000240 m2.

  4. Janka Aberštiková napsal:

    Dobrý deń. Bývam na bytovke na prízemí a mám vyvložkkovaný komín. Sused nado mnou, si zakúpil tiež krbové kachle. Ja na spodu pod ním cítim dym.
    Upozornila som ho na danú vec, a on mi povedal, že dym ide hore.
    Je to 50 ročný dom zo starou strechou, kde sa mám ísť na neho sťažovať, aby si dal tento komín vyvložkovať až odomńa odspodu. Bojím sa že nás zadusí. Sú to staré komíny, povypadaná tehla. činžiak máme v správe pod bytovým družstvom. sused ma len vysmial, že mi dym cítiť nemôžeme.Poprosím vás o nejaké vyrozumenie, alebo doklad, aby som sa mohla obhájiť, nech si dá komín do poriadku. Jana Topoľčany. prajem pekný deň a čakámna skorú odpoveď.
    môj imail. gembler1111@azet.sk

  5. Luboš napsal:

    Myslím, že vložkování komínů je třeba hlavně aby si někdo vydělal!!! Alespoň tak mi to přijde. Neslyšel jsem o jediném případu, kdy by kominík řekl, že není třeba vložkovat komín. Spíš naopak.

  6. horacek napsal:

    musí se měnit hliníková vložka za nerezovou?

Komentáře nejsou povoleny.