Základem úspěšného boje s graffiti je prevence

wikipedia.org

wikipedia.org

Takřka nekonečný boj vládne mezi obyvateli domů a pouličními umělci. Problém graffiti se netýká pouze bytových domů či veřejných budov. Pokud váš dům nestojí na plně oploceném pozemku, ale přiléhá jednou zdí k chodníku, můžete se dočkat jeho nevyžádané výzdoby. Poradíme vám, jak fasádu svého domu před sprejery uchránit.

Jak na čištění pomalované fasády?

Sprejeři k malování po domech používají různé pomůcky. Nejčastěji se jedná o barvy ve sprejích (ty mohou být akrylové, olejové a další). Na jemnější kresby využívají fixů nebo kříd.

Pro majitele domu je nejjednodušší zbavit se křídových obrazců. Ty snadno smyjete pouhou vodou a kartáčem. Hůře už se bojuje s klikyháky namalovanými fixou nebo sprejem. A právě ty jsou, bohužel, nejčastější. Jejich vyčištění můžete zajistit mechanickou nebo chemickou cestou. Další možností je laserové čištění, které se používá pouze zřídka. Je totiž poměrně zdlouhavé a především drahé.

Tip: Využijte odborné nátěry fasád jako prevenci proti graffiti

K mechanickému čištění se nejlépe hodí vysokotlaké nebo parní čističe. Velmi účinné je také čištění tryskáním, kdy abrazivní písek je pod tlakem vody vystřelován ke znečištěnému povrchu. Tento způsob čištění je však možný použít pouze u odolnějších povrchů fasád, jinak může dojít nejen k odstranění graffiti, ale zároveň i k odření nebo vyblednutí fasády domu.

Tryskání systémem Torbo a čištěním parou, zdroj: cisteni-fasad-ars.cz

Tryskání systémem Torbo a čištěním parou, zdroj: cisteni-fasad-ars.cz

Na chemické čištění se využívají rozličné chemické prostředky. Zpravidla se jedná o rozpouštědla, která naruší strukturu barvy. Nabobtnalá barva se začne odlupovat od fasády a potom lze snadněji odstranit proudem vody.

Při výběru chemického odstraňovače graffiti se informujte, pro jaký typ povrchu je vhodný. Tato informace by měla být vyznačena i na obale chemického přípravku. Pokud byste použili odstraňovač graffiti neuzpůsobený typu vaší fasády, mohl by vás výsledek čištění nemile překvapit poškozenou fasádou.

Prevence

Odstraňování graffiti z fasády domu je proces časově náročný a v případě chemického čištění stojí i dost peněz. Navíc nikdy nemáte jistotu, že vyčištěnou fasádu domu nepomaluje další výtečník. Abyste ušetřili své nervy, peníze i čas, vyplatí se přistoupit k preventivním opatřením. Díky nim se budou graffiti z fasády lépe odstraňovat. Navíc může rychlé odstranění nástěnné malůvky pachatele odradit od dalších pokusů „vyzdobit“ právě váš dům.

Tip: Existují speciální nátěry proti plísni, ale také proti graffiti

Zásadní je volba typu fasády. Graffiti se mnohem hůř odstraňují z porézních a hrubých povrchů. Čištění fasády si tedy můžete usnadnit, zvolíte-li hladký povrch. Můžete také zvážit aplikaci obkladů zdi z leštěného kamene, keramiky, skla nebo kovu, z nichž se výtvory sprejerů odstraňují nejlépe.

Zvýšit odolnost fasády lze dále speciálními antigraffiti nátěry. Tento ochranný nátěr zamezí pronikání barvy do fasády, proto se vám podaří graffiti odstranit pouze s pomocí kartáče a vody.

Antigraffiti nátěry mohou být:

  • trvalé – trvalé nátěry chrání fasádu po delší čas a splňují svou ochrannou funkci i po smytí několika graffiti, mají však za následek snížení prostupnosti vodních par ošetřenou zdí.
  • dočasné – dočasné nátěry ochrání fasádu pouze před jedním graffiti, po jeho smytí se smyje i ochranná vrstva, kterou je třeba opět obnovit. Výhodou je však schopnost ochranné vrstvy propouštět vodní páry.
Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.