Co přinese rekonstrukce starého bytového domu?

Bytový dům, ostatně stejně jako každá jiná nemovitost, potřebuje pravidelné opravy a údržbu. Důvodů, proč se pustit do rekonstrukce starého bytového domu, je několik. Jednou z významných výhod je obnovení zajímavého prostředí s historií a příběhem.

U mnohých těchto staveb se setkáme s vysokými stropy, které dávají majitelům možnost vestavby patra či jiného výškového členění. Takovou možnost dnešní novostavby neskýtají.

Jaké práce rekonstrukce domu zahrnuje?

Jaké práce si pod názvem rekonstrukce domu představit? Co všechno se do rekonstrukce počítá? V první řadě jde o rekonstrukci společných prostor, tedy veškerých páteřních rozvodů energií jako je voda, elektřina, topení, kanalizace a plyn.

zdroj:

Před rekonstrukcí, zdroj: bcwc.cz

Týká se to rozvodů, které začínají u vstupu do domu, tedy od míst, kde se o tyto rozvody nestarají správci sítí až do míst, kde se tyto rozvody stávají součástí jednotlivých bytů a soukromých prostor.

Rekonstrukce společných prostor domu se samozřejmě týká také pláště stavby, oken a balkónů. V neposlední řadě může rekonstrukce zahrnovat také úpravu schodiště, výtahu, sklepních kójí, apod.

Rekonstrukce domu a legislativa

Nyní se podívejme na otázku legislativy. Obecně lze říci, že pro rekonstrukci bytového domu není zapotřebí vyřizovat žádná stavební povolení ani ohlášení stavby. Tento fakt se však odvíjí od pohledu konkrétního stavebního úřadu, který může být v jednotlivých městech různý.

zdroj: bcwc.cz

Po rekonstrukci, zdroj: bcwc.cz

Při rekonstrukci bytového domu se bavíme o situaci, kdy měníme takzvaně dožité konstrukce za nové. Nejedná se tedy o změnu vzhledu domu a nikterak nezasahujeme ani do nosných konstrukcí domu. V tomto případě nás tedy zajímá pouze fakt, zda není dům památkově chráněn či se náhodou nenachází v památkové zóně.

Rekonstrukce bytového domu v neposlední řadě také zvýší jeho reálnou cenu. Dnes jsou staré rekonstruované domy žádaným bydlením. Výběr kvalitních materiálů a technologických postupů zase zaručí letitou spokojenost všem obyvatelům. Investice do rekonstrukce se tedy vyplatí hned dvojnásobně!

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.