Zvolit při rekonstrukci koupelny bojler nebo moderní průtokový ohřívač?

shutterstock.com

shutterstock.com

Způsob ohřevu teplé vody je jedním z mnoha problémů, se kterými se budete potýkat při rekonstrukci koupelny. Rozhoduje potřebné množství vody, ale také náklady, které vás to bude stát. Ty nejsou vůbec malé, jak si ukážeme na příkladu, volte tedy pečlivě. Máte na výběr ze dvou základních možností, o kterých si blíže povíme v dnešním článku.

Můžete zvolit klasický bojler nebo průtokový ohřívač. Každý způsob ohřevu má své klady i zápory a každá domácnost má i jiné potřeby na množství teplé vody. Nedá se tedy říci, že by jeden výrobek byl vhodnější pro všechny typy domácností. Využijte toho při rekonstrukci koupelny a vyberte ten nejvhodnější způsob právě pro vás.

Co přináší do domácnosti bojler?

Bojlery představují klasický a ověřený způsob ohřevu vody v koupelnách již dlouhodobě. Jejich hlavní výhodou je fakt, že se ohřívají v momentě, kdy máte levný tarif za elektřinu. Rozdíl mezi nižším a vyšším tarifem je mezi 20-30% v závislosti na dodavateli. Poté bojler již udržuje vodu uvnitř teplou, aby se mohla kdykoliv využít. Stačí otočit kohoutkem a máte ihned teplou vodu. Ovšem jen do kapacity bojleru.

Určit vhodnou kapacitu bojleru není jednoduché. Záleží na vašem stylu života. Například rozdíl, zda se sprchujete nebo koupete ve vaně,  je přibližně pětinásobný.

Ačkoli se bojlery ohřívají při nízkých cenách energií, tento ohřev probíhá i když vodu nevyužijete. Můžete například odjet na víkend a bojler bude stále udržovat vodu horkou a připravenou k okamžitému použití. Stejně tak, pokud přibude člen domácnosti nebo naopak se někdo odstěhuje. Flexibilita je minimální.

Vodorovný kombinovaný akumulační ohřívač vody Dražice, zdroj: kcd.cz

Vodorovný kombinovaný akumulační ohřívač vody Dražice, zdroj: kcd.cz

Je také nutné soustředit se na správnou velikost bojleru. Při volbě malého bojleru je riziko, že vaší domácnosti teplá voda nebude stačit. Bojler totiž nemá takový výkon, aby ji dokázal dohřívat v průběhu spotřeby. Při volbě velkého bojleru zase zaplatíte za ohřátí vody, kterou možná nikdy nevyužijete. Jak z toho ven?

Co přináší do domácnosti průtokový ohřívač?

Průtokový ohřívač, jak už název napovídá, dokáže ohřívat vodu v průběhu spotřeby. Okamžitá spotřeba energie průtokového ohřívače je oproti bojleru samozřejmě vyšší a výkonnější typy potřebují i zásuvku na 400 V. Ovšem ohřívá ji pouze v případě, že ji opravdu potřebujete. Ohřeje tedy přesně takové množství, které spotřebujete.

Jeho chod se aktivuje otevřením kohoutku s teplou vodou a při uzavření se okamžitě vypne a nebere žádnou energii navíc. Z toho vyplývá i určité zpoždění, než poteče teplá voda a ustálí se teplota. Záleží to zejména na vzdálenosti od zdroje spotřeby. Pro větší domy je tak nutné instalovat více samostatných průtokových ohřívačů.

Moderní elektronicky řízený průtokový ohřívač Clage, zdroj: clagecz.cz

Moderní elektronicky řízený průtokový ohřívač Clage, zdroj: clagecz.cz

Průtokový ohřívač se tak stává dobrou volbou zejména pro domácnosti s nestejnoměrným odběrem teplé vody. Pokud se například každý den sprchujete v zaměstnání, byla by hloupost kupovat bojler, který by vám doma držel teplou vodu, kterou nejste schopni využít. Pokud také často odjíždíte na firemní cesty nebo na dovolené, je průtokový ohřívač správnou volbou. Bojler sice můžete vypnout, ale opravdu si na to vždy vzpomenete?

Sepsáno ve spolupráci s www.lukostav.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Koupelny se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.