Dětské houpačky a prolézačky

shutterstock.com

shutterstock.com

Dětské hřiště je nejen oblíbeným místem dětských her, ale také místem, kde děti rozvíjí své pohybové schopnosti. Pro rodiče však může být hlídání dětí na veřejném hřišti mnohdy ztrátou drahocenného času. Pokud vlastníte zahradu, máte možnost zřídit malé dětské hřiště přímo na zahradě a spojit dozor nad dětmi s běžnou prací kolem domu.

Dětská hřiště na zahradu

Dnešní doba se neomezuje na pouhou dětskou houpačku zavěšenou na větvi stromu. Ostatně v moderních zahradách často vzrostlé ovocné stromy vhodné k zavěšení houpačky chybí. Přesto právě houpačka se stále řadí k nejoblíbenějším prvkem ať už na veřejném hřišti nebo na soukromé zahradě.

Na zahradu proto můžete pořídit konstrukci k zavěšení dětské houpačky a často nezůstává jen u ní. Konstrukce pro houpačku může být rozšířena o provazové žebříky či o žebřík se skluzavkou, čímž vznikne prakticky plnohodnotná náhrada hřiště (pokud dítě má sourozence nebo kamarády, s nimiž zde může trávit volný čas). Často právě konstrukce houpačky rozšířená o prolézací prvky bývá volbou, která nevyjde o mnoho dráž než pouhá konstrukce pro houpačku.

Materiály

Konstrukce pro zahradní dětské houpačky mohou být buď dřevěné nebo kovové. Kovové konstrukce vychází mírně levněji, masivní dřevěná konstrukce ovšem na první pohled vypadá nejen pevněji, ale svým přírodním zjevem také lépe zapadá do prostoru okrasné zahrady. Kovové konstrukce lze většinou zakoupit pouze pro samostatné zavěšení houpačky, ale při troše hledání lze nalézt i kombinaci s kovovou prolézačkou.

K zastřešení přes léto můžete využít i nůžkový party stan

V dřevěném provedení naleznete velké množství kombinací herních prvků od konstrukce pro zavěšení jedné houpačky, přes oblíbenou kombinaci houpačky a skluzavky až po konstrukci s houpačkou, skluzavkou s domečkem a prolézačkou v jednom.

Pro výrobu dřevěných houpaček je vhodné tvrdé dřevo. Pro snadnější opracovatelnost se však často využívá i dřeva měkkého (z jehličnanů), které však vyžaduje větší péči (impregnace, nátěry). V našich podmínkách je také výhodnou volbou akát, který je odolný jak proti povětrnostním podmínkám, tak proti škůdcům i hnilobě.

Koupit nebo vyrobit sami?

Kupované konstrukce mají krom úspory času výhodu i v tom, že jsou atestované a vyrobeny tak, aby dětem při hře nehrozilo žádné nebezpečí. Je myšleno i na největší detaily – na zahloubení šroubů či mohou být šrouby chráněny plastovou krytkou, aby tak nedošlo k zachycení oděvu dítěte či poranění o ostrou hranu. Rovněž mezery mezi jednotlivými prvky jsou voleny tak, aby zajišťovaly bezpečnosti dětí.

Promítejte dětem pohádky na projekčním plátně.

Zakoupit můžete buď konstrukce, které vám dodavatel na místě smontuje, rovněž se prodávají dětská hřiště v podobě stavebnice, které šikovný tatínek zvládne hravě sestavit, mnohdy se nabízí i několik variant, jak sestavu složit, aby vyhovovala vašim potřebám.

Pokud jste kutil a chcete ušetřit, můžete se pustit do výroby zahradního hřiště svépomocí. Vytvoření konstrukce není nic těžkého. Je však třeba předem dobře propočítat materiál a zjistit, zda se výroba dětské houpačky doma skutečně vyplatí.

Ceny

Pro srovnání porovnejme ceny za konstrukci pro jednu houpačku. Pokud zvolíte konstrukci kovovou, může její cena začít už na 1 000 korunách. Kupovaná dřevěná konstrukce lze nejlevněji pořídit za 2 000 Kč. Při porovnávání cen dřevěných houpaček si dávejte pozor na to, zda konstrukce nebude vyžadovat ochranný nátěr.

Někteří výrobci nabízí houpačky, které již žádné další zásahy nepotřebují, někteří prodávají konstrukci, která může vyjít cenově výhodněji, ale budete ji muset svépomocí natřít, což pochopitelně výslednou cenu houpačky zvýší. Často také k ceně houpačky musíte připočítat kotvící prvky, které většinou nejsou součástí dodávky.

Při výrobě nejjednodušší houpačky svépomocí budete potřebovat nejméně pět trámů kulatiny, které dohromady vyjdou na zhruba 1 400 Kč. Dále je třeba započítat spojovací materiál a rovněž ochranný nátěr.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.