Úklid po rekonstrukci nemusí být vaše noční můra

shutterstock.com

shutterstock.com

Rekonstrukce bytu je velkým zásahem. Ideální je provést kompletní rekonstrukci hned po koupi bytu, tedy dříve, než se nastěhujeme. Tím předejdeme poškození zařízení bytu, ale také problémům s tím, kde bydlet po dobu rekonstrukce. Ale často se bezprostředně po koupi bytu nedostává dalších financí, nebo některé nedostatky objevíte až v průběhu užívání bytu. Potom nezbývá než přistoupit k rekonstrukci již obývaného bytu. Poradíme vám, jak připravit byt před rekonstrukcí, abyste snížili riziko poškození a zaprášení zařízení bytu.

Odstraňte z bytu maximum věcí

Při každé větší opravě v bytě hrozí, že dojde k menší či větší škodě na majetku. Proto se vyplatí co nejvíce zařízení vhodně uschovat. Pokud plánujete pouze rekonstrukci v menším rozsahu – výměna oken nebo pouze rekonstrukce koupelny, můžete s nábytkem operovat pouze v rámci bytu. U výměny oken stačí nábytek přesunout dál od oken a dveří, kterými budou dělníci procházet s rozměrným oknem. Vyplatí se také vyklidit předsíň, aby nedošlo k porýpání skříněk při přenášení oken.

Neradi uklízíte? Využijte jednorázový úklid od profesionálů

Při celkové rekonstrukci bytu je dobré vystěhovat maximum zařízení zcela mimo byt. Nábytek nanoste do sklepa nebo garáže, případně využijte volné prostory u příbuzných. Další možností, jak pohodlně vystěhovat rozměrné zařízení bytu, je pronajmutí skladu nebo garáže po dobu plánované rekonstrukce.

Čím více věcí schováte, tím méně budete uklízet, zdroj: shutterstock.com

Čím více věcí schováte, tím méně budete uklízet, zdroj: shutterstock.com

Pokrytí podlahy

Podlahová krytina je při rekonstrukci ohrožena nejvíce. Při stavebních pracích vzniká nejen prach. Při bourání příček nebo pouhé výměně oken hrozí také pád úlomků zdiva, které mohou podlahu odřít nebo proděravět. Během dokončovaných prací zase hrozí ukápnutí barev, lepidel a jiných chemických sloučenin, které rovněž mohou podlahu nenávratně poškodit.

Velmi pečlivě proto překryjte podlahu ve všech místnostech v bytě. Možností máte hned několik:

  • noviny – novinový papír je asi nejdostupnější, každý má doma zásobu starých novin a letáků. Avšak noviny tvoří pouze tenkou vrstvu a podlahu ochrání maximálně při malování. Jejich nevýhodou je i to, že se rychle roztrhají.
  • kartony – poměrně odolné je pokrytí podlahy krabicovými kartony. Ve většině obchodů či lékárnách není problém domluvit se, zda by vám nepřenechali krabice od zboží. Krabice rozložte a podkládejte je na podlahu s dostatečně velkým přesahem. Aby krabice při chůzi nepodkluzovaly, můžete je spojit širokou lepící páskou.
  • fólie – v hobby potřebách nebo v prodejnách barev a laků zakoupíte tenkou igelitovou fólii v rolích, při pokrytí podlahy je vhodné ji připevnit v rozích místnosti lepící páskou
  • textilie s neskluznou fólií – textilní fólie lze použít i opakovaně, textilní vrstva dokáže nasáknout barvy a lepidla (díky tomu se neroznáší dál), pohltit prach a zároveň zpevní zakrývací plachtu, fólie zajistí nepropustnost a také protiskluzovost. Pohyb po takto překryté podlaze je tedy zcela bezpečný.

Pokrytí nábytku

Pokud vám v bytě zbyl nějaký nábytek, úsporně ho naskládejte do rohu místnosti, kde se nebude pracovat. Nezapomeňte na pokrytí nábytku proti prachu i jiných nečistotám. K pokrytí nábytku využijete podobné pomůcky jako při pokrytí podlahy. Využijte fólie nebo textilní fólie. Pokud tušíte, že se v místnosti bude manipulovat s většími předměty a hrozí naražení do nábytku, pokryjte riziková místa kartonem nebo bublinkovou fólií.

K upevnění fólie nejlépe poslouží papírové lepící pásky. Pracuje se s nimi velmi jednoduše, dobře drží a navíc jdou snadno slepit, aniž by zanechaly stopy po lepidle.

Nebo můžete zakoupit fólie, které jsou již z výroby opatřeny lepícími okraji.

Využijte jednorázový profesionální úklid

Při každé rekonstrukci je důležité co nejvíce znečištění předcházet. Nikdy se to ale nepodaří úplně. Jedním z možných řešení je pozvat si profesionální dámy na úklid ze služby Lidská síla.

Tato služba je momentálně dostupná pouze v Praze a Brně. Výhodou je, že si můžete objednat úklid do 24 hodin. Kromě pravidelného úklidu nabízí i službu jednorázový úklid. Ta je ideální právě na tento typ práce, kdy vám může ušetřit spoustu času a nervů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.