Chystáte se na přestavbu bytu? Poradíme, na co si dát pozor

shutterstock.com

shutterstock.com

Každý z nás touží po tom, aby bydlení dokonale splňovalo naše představy a potřeby. Důvodů k přestavbě může být několik. Rodina se rozrůstá a stávající rozmístění pokojů již není vyhovující. Když se děti osamostatní, již svůj bývalý pokoj nepotřebují a rodiče si mohou předělat byt k obrazu svému. Nebo nás jen stávající vzhled bytu a jeho rozvržení omrzelo a chceme změnu. Ať už je důvod jakýkoli, rekonstrukce bytu je vždy složitá a přináší mnoho úskalí.

Vše nejdříve důkladně promyslete a navrhněte

Rekonstrukce bytu vždy potřebuje především kvalitní naplánování a rozvržení. Zejména pokud se jedná o celý byt, ale i v případě rekonstrukce jednotlivých místností. při správném naplánování si později můžete ušetřit mnoho starostí, času, sil i nervů. Musíte také prozkoumat, zda vaše naplánovaná rekonstrukce bude vůbec možná. Celý postup vyžaduje hodně přemýšlení. Existují různé služby online, které vám plánování usnadní. To stejné platí, pokud si vyberete některý z nedokončených pražských bytů na prodej, kdy máte možnost do konečné podoby ještě promluvit a upravit dispozice.

zdroj: shutterstock.com

Naplánujte si rozložení jednotlivých místností v bytě, zdroj: shutterstock.com

Velké stavební zásahy konzultujte s odborníkem

Pokud plánujete opravdu důkladnou rekonstrukci, při které dojde i na bourání příček, buďte obezřetní. Nosné zdi musí zůstat nepoškozené. Ovšem i některé příčky, které na pohled nejsou nosné, mohou mít vliv na stabilitu celé konstrukce.

Podívejte se na právě dokončované byty v Praze 5 – bytový projekt Britská čtvrť

Při bourání příček v bytě je vhodné zajít na stavební úřad a zeptat se, zda potřebujete ohlášení či stavební povolení. Velmi vhodná je konzultace se statikem, který vám řekne, které zdi můžete odstranit. Konzultace je vhodná ještě před zahájením plánování, protože může rekonstrukci výrazně ovlivnit.

Návrhy si můžete udělat sami nebo využít služeb bytových architektů

Až budete vědět, se kterými příčkami můžete manipulovat, přichází na řadu návrh nového rozmístění místností v bytě. To už záleží pouze na vašem uvážení, vašich potřebách a vašich možnostech. Rozmístění příček zvládnete bez větších problémů i na papíru. Stačí si se členy domácnosti vyhradit večer, vzít papír, tužku a pravítko a zkoušet různé návrhy. Můžete kdykoli návrhy měnit, než dojdete k nejlepšímu řešení.

Když je rozvržení bytu hotové, přichází na řadu rozmístění vybavení

Rozmístění vybavení je nejsložitějším krokem při plánování rekonstrukce bytu. Papír a tužka opět mohou být řešením, ale má to svá úskalí. Zabere to mnohem více času, plánování je velmi obtížné a nedovedete si důkladně představit, jak vlastně bude vypadat byt v realitě. Může se také stát, že na něco zapomenete.

Berte v úvahu také fakt, že v nových příčkách musí být vedena elektřina a v kuchyni a koupelně také voda a odpady. Zde je vhodnou variantou investice do návrhu interiéru. Profesionální návrh interiéru sice znamená určitou investici navíc, která se netýká přímého vybavení ani rekonstrukce. Dodá vám ovšem jistotu, že vše bude tak, jak má být. Žádná součást nebude opomenutá.

Za příplatek si můžete nechat zhotovit i 3D návrh, abyste mohli vidět, jak bude byt po rekonstrukci vypadat. Pokud se nechcete zbytečně stresovat nebo na plánování rekonstrukce nemáte čas, můžete celou realizaci přenechat odborným firmám. Na základě vašich požadavků mohou celou rekonstrukci naplánovat a připravit.

Nejčastější úskalí při rekonstrukci bytu

  • Zdánlivě nenosná příčka může hrát svou roli ve statice
  • Při volbě podlahy myslete na sousedy pod vámi
  • Stropy už mohou mít nejlepší léta za sebou.
  • Nová okna mohou způsobit vznik plísní
  • Nové příčky volte z lehkého materiálu, aby nebyla překročena nosnost stropu

Článek sepsán ve spolupráci se společností FINEP, která se zabývá prodejem nových bytů v Praze.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.