Nedávejte najevo, že nejste doma

shutterstock.com

shutterstock.com

Letní prázdniny se přiblížily neskutečnou rychlostí a každý už je myšlenkami napůl někde na dovolené. Však není nic krásnějšího, než se s celou rodinou odebrat mimo domov, strávit volný čas společně a načerpat energii na horách nebo u moře. Ale jedna starost přeci jen dokáže dovolenou pokazit. Prázdný domov přímo láká zloděje. Nejvíce obav pociťují majitelé rodinných domů, které jsou pro zloděje lépe přístupné, než byty. Jak mohou majitelé domů svůj majetek ochránit? Přinášíme několik podnětných tipů.

Váš dům nesmí působit jako opuštěný

Dům, jehož obyvatelé odjeli na dovolenou je vysněným cílem zlodějů. Nejlepší je proto budit zdání, že dům není prázdný. Jako první si zloději povšimnou nevybrané poštovní schránky, proto se domluvte s příbuznými nebo sousedy, aby vám pravidelně vybírali obsah schránky.

Ideální je rovněž domluvit občasnou návštěvu domu. Zpravidla se tak jako tak neobejdete bez pomoci se zaléváním zahrady i domácích květin. Vaší blízcí tak mohou zároveň provést potřebné zalití i kontrolu domu. Pohyb okolo domu navíc odradí zloděje, neboť se může domnívat, že dům není opuštěný.

Abyste neupozornili na svůj odjezd, nenechávejte zatažené závěsy nebo žaluzie. Výjimku učiňte pouze, pokud máte nainstalované exteriérové rolety, které jsou pro zloděje prakticky nepřekonatelnou bariérou.

Při obhlídce objektu zájmu si zloději všímají také toho, zda se večer v domě svítí. Pokud nemáte nikoho blízkého, kdo by mohl občas večer přijít dům zkontrolovat a přitom mít rozsvíceno, může vám pomoci moderní technika. Speciální spínač dokáže zařídit, aby se v určitou dobu rozsvítila světla nebo zapnula televize. Existují také zdroje světla, které imitují puštěnou televizi.

Dalším preventivním pravidlem je příliš se o plánované dovolené nešířit. Zmiňte se jen těm nejbližším. Hovor před domem se sousedy o blížící se dovolené mohou vyslechnout nepovolané uši. A samozřejmostí je také vyvarovat se sdílení radosti z nadcházející dovolené na sociálních sítích.

Jak znemožnit přístup do domu?

Do rodinných domů mohou zloději proniknout dveřmi nebo okny v přízemí. Bránit se můžeme jen pořízením bezpečnějších oken a dveří.

Doporučujeme zakoupit bezpečnostní dveře do domu, které budou rovněž vsazeny do bezpečnostní zárubně. Taková zárubeň je vyrobena z oceli a je dobře vyztužena (ideálně vylita betonem), aby nebylo možné zárubeň roztáhnout.

Bezpečnostní dveře jsou opět vyrobeny z odolné oceli. Díky tomu není možné odvrtat zámek ani probořit díru do dveřního křídla. Podchyceno je i riziko vysazení dveří z pantů, tomu brání speciální trny. Proti vypáčení či vylomení dveří chrání bezpečnostní čepy, které při zamčení dveří zajedou do stran do zárubně i dolů do podlahy.

Také okna lze vylepšit tak, aby byla pro zloděje nezdolná. Rozbití okenní tabule zabráníte pořízením bezpečnostního skla nebo alespoň polepením skla bezpečnostní fólií. Ale zloději používají ještě jednu metodu, jak se dovnitř dostat oknem. Odvrtají kličku okna a poté si mohou okno otevřít i zvenčí. Proti odvrtání se můžete pojistit pořízením speciálním klik na okna. Ty lze buď uzamknout, nebo jiný typ speciálních klik svým mechanismem umožňuje pouze manipulaci oknem z interiérové strany.

Posekejte trávu před odjezdem, bude to tak vypadat, že dům není opuštěný, zdroj: shutterstock.com

Posekejte trávu před odjezdem, bude to tak vypadat, že dům není opuštěný, zdroj: shutterstock.com

Zajistěte okolí domu

Před svým odjezdem zkontrolujte pečlivě také celou zahradu. Ukliďte veškeré nářadí, které by mohlo zlodějům posloužit například k rozbití okna. A nenechávejte volně venku ani žebříky, díky nimž by se nezvaní hosté mohli dostat do prvního patra, kde máte nejspíš méně zabezpečená okna.

Důležitou roli hraje také viditelnost domu z okolí. Větší riziko vykradení hrozí všude tam, kde bujná vegetace zakrývá výhled na váš dům. Zloději tak při své „práci“ uniknou pozornosti sousedů.

Tip: Při práci na zahradě nebo v dílně používejte ochranné pomůcky

Dbejte také na dobré osvětlení okolí domu. Ideální jsou světla reagující na pohyb. Díky nim bude zloděj opět více na očích.

Elektronický bezpečnostní systém

Bezpečnost domu zvýší instalace kamer, ty zloděje velmi často odradí od jeho úmyslů předem. Účinný je také bezpečnostní systém s pohybovými a magnetickými čidly, která jsou napojena na centrální jednotku. Pokud čidlo zaznamená pohyb v místnosti nebo otevření okna, spustí se alarm, který může zloděje vylekat. Alarm navíc upozorní sousedy, že se u vás něco děje. A vy budete informováni na váš mobilní telefon.

Nezapomeňte vaši domácnost pojistit

Snížit riziko vykradení můžete řadou způsobů, jak jsme uvedli výše. Nicméně žádné řešení není stoprocentní. Pokud se tak stane, je lepší, pokud máte vaši domácnost pojištěnou. Mnohdy se stává, že zloději způsobí vyšší škodu na poškozeném majetku při vniknutí do objektu, než přímo samotnou krádeží vybavení domácnosti. Níže se můžete podívat, jakou přibližnou hodnotu má vybavení moderní kuchyně, obývacího pokoje, případně pracovny.

Infografika: Jak chráníte svůj domov vy?

Infografika, zdroj: adlo.cz

Infografika, zdroj: adlo.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.