Stavíte či rekonstruujete? Tak nezapomeňte na bezpečí vašich nohou! Druhy, značky a vlastnosti pracovní obuvi

zdroj: tomiscz.cz

zdroj: tomiscz.cz

Pokud určitá povolání vyžadují specifické ochranné pomůcky v podobě pracovních oděvů, nejinak tomu bude i v případě bot. Pracovní obuv se významnou měrou podílí na zvýšení bezpečnosti a komfortu pracovníka. Na rozdíl od bot určených na běžné nošení jsou na pracovní obuv kladeny vysoké nároky, a proto nedoporučujeme podceňovat výběr vhodné obuvi pro vaše konkrétní potřeby.

Vlastnosti pracovní obuvi – bezpečnost, ochrana i pohodlí

Základními vlastnostmi, které od pracovní obuvi očekáváme, jsou jejich přilnavost k chodidlu, protiskluzová podrážka a také prodyšnost. Výběr pracovní obuvi záleží na prostředí, v jakém pracujeme. Pro práci venku jistě nejvíce oceníme obuv z přírodních materiálů, která dýchá, odvádí pot z vnitřku boty, ale je nepropustná pro vlhkost z vnějšího prostředí.

Pracovní obuv do náročného prostředí, zdroj: tomiscz.cz

Pracovní obuv do náročného prostředí, zdroj: tomiscz.cz

Podrážka by měla být speciálně vytvořena tak, aby odolávala mechanickému poškození. Samozřejmostí je možnost výběru provedení z letní či zimní verze.

Vzhledem k různorodosti pracovního prostředí je pracovní obuv vodotěsná, ale odolává také chemickým látkám, vroucím tekutinám, oleji, pohonným hmotám a působí také antistaticky. Podrážky tlumí energii, takže jsou pro nošení velmi pohodlné a umožňují bezproblémový pohyb i v delších časových úsecích. Špičky bot bývají vyztuženy ocelovými tužinkami.

Kotníková pracovní obuv, zdroj: tomiscz.cz

Kotníková pracovní obuv, zdroj: tomiscz.cz

Vnitřek obuvi je přizpůsoben celodennímu vytížení a je opatřen speciální antibakteriální úpravou. Charakteristických vlastností pracovní obuvi je mnohem víc, vždy ale záleží na konkrétním typu obuvi a na tom jaké bezpečnostní normy splňují. Vždy se raději zeptejte prodejce či si přečtěte příbalový leták.

Druhy pracovní obuvi

Nabídka pracovní obuvi je poměrně široká a do jisté míry kopíruje nabídku bot pro běžné nošení. I v případě pracovní obuvi je totiž možné vybírat z nepřeberného množství typů. K dostání tak je pracovní obuv kotníková, vysoká, sandály, polobotky, holínky, ale i pantofle a galoše.

Na trhu je celá řada levnějších i dražších značek pracovní obuvi, které se od sebe liší vlastnostmi, použitím bezpečnostních prvků i designem. Namátkou zmiňme například pracovní obuv značky Panda, která je ideální kombinací nízké ceny a vysoké kvality.

Z dalších ověřených značek pracovní obuvi můžeme zmínit například tyto: Black Knight, Boots, CRV, Červa, Delta, Dunlop, Fridrich a Fridrich, OS, Panda, Prestige, Raven, Safeway, Sioen, Tipa, U-power, Wintoperk.

Odolná obuv do nepohody, zdroj: tomiscz.cz

Odolná obuv do nepohody, zdroj: tomiscz.cz

Pracovní obuv Panda

Jednou ze značek mající své významné zastoupení v oblasti pracovní obuvi jsou boty značky Panda. Na první pohled připomínají spíše moderní obuv, jaká je k dostání u řady běžných prodejců. O to více překvapí jejich vlastnosti. Boty z přírodních materiálů, které odolávají vlhku i mrazu, s antistatickou a protiskluzovou podešví z termoplastického polyuretanu apod.

Jsou zkrátka ideální obuví do jakýchkoli podmínek. Navíc jsou k dostání v pánském, ale unisex určení, takže je může využít opravdu každý. Velkým plusem pro značku Panda je její nízká pořizovací cena, která je srovnatelná s běžnou vycházkovou obuví.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.