Jak se obejít bez stavebního povolení při rekonstrukci bytového jádra

shutterstock.com

shutterstock.com

Bytové jádro bývá zpravidla nejkritičtějším místem každého bytu. Především v panelákových bytech jsou původní jádra v dost žalostném stavu. Nejvíce po rekonstrukci volají umakartová jádra. Ta dosloužila nejen z hlediska estetického. Umakartová jádra jsou náchylná na plesnivění, proto je jejich výměna užitečná i z hlediska zdravotního.

Rekonstrukce bytového jádra je však velkým zásahem do vašeho bytu. Je s ní spojeno nepohodlí během rekonstrukce, ale také mnoho zařizování. Co vše budete muset před rekonstrukcí koupelny zařídit? A budete potřebovat stavební povolení? Zjistili jsme to za vás.

Kdy nebudete potřebovat stavební povolení?

Určitě vás potěší, že lze provést rekonstrukci koupelny i bez nutnosti stavebního povolení. Taková úprava bytového jádra však bude moci být pouze v menším rozsahu. Pokud máte v plánu větší stavební úpravy, zejména změnu půdorysu, budete se muset smířit s cestou na stavební úřad.

Při rekonstrukci bytového jádra bez stavebního povolení musíte dodržet hned několik pravidel:

  • nezasahovat do nosných konstrukcí – každý takový zásah musí posoudit statik
  • zachovat dispozice – není možné zvětšit koupelnu například na úkor chodby ani propojit koupelnu a WC
  • nezatížit více statiku domu – pokud odstraníte původní jádro, musíte nové příčky postavit z takového materiálu, aby jejich hmotnost byla stejná jako hmotnost původních příček jádra, v případě umakartových jader, která byla poměrně lehká, se tato podmínka nesplňuje úplně snadno

Další možností, jak vylepšit bytové jádro bez stavebního povolení, je pouhá renovace bytového jádra. V takovém případě nedochází ke kompletnímu vybourání. Jedná se tak o stavebně i finančně méně náročnou variantu. Ale doporučujeme k renovaci jádra přistoupit pouze v případě, že původní jádro je v dobrém stavu, není napadeno plísní a potřebuje pouze estetické vylepšení.

Potom můžete přistoupit k obložení jádra speciálními panely, které se vyrábí v různých povrchových úpravách. Případně můžete obložit původní jádro keramickými obklady.

Při změně dispozice bytového jádra bude nutné zajít na stavební úřad, zdroj: shutterstock.com

Při změně dispozice bytového jádra bude nutné zajít na stavební úřad, zdroj: shutterstock.com

Kdy budete potřebovat ohlášení stavby nebo stavební povolení?

Asi nejčastěji je využívána zlatá střední cesta. Často lidé touží po větších úpravách koupelny, potom jim ale nezbývá, než komunikovat také se stavebním úřadem. Pokud nebudete zasahovat do nosných konstrukcí domu, nemusíte žádat přímo o stavební povolení. Bude stačit pouze ohlášení na stavebním úřadě. Dobrou zprávou je, že ohlášení stavby není tak zdlouhavým procesem jako je tomu u vyřizování stavebního povolení.

Ohlašovací povinnost budete mít v případě, kdy budete chtít měnit dispozice bytu. Může jít o rozšíření koupelny nebo o spojení koupelny a WC. Ohlašovací stavby budete také muset provést při vyzdění jádra těžším materiálem, než byl ten původní. Pozor, ohlášení je třeba provést i v případě stavby nového bytového jádra ze sádrokartonu. Sádrokartonové příčky jsou velmi lehké, jsou vhodné všude tam, kde by mohly být problémy se statikou, ale přesto jsou těžší než příčky umakartové.

Statický posudek musíte mít při každé zásadní stavební změně, zdroj: shutterstock.com

Statický posudek musíte mít při každé zásadní stavební změně, zdroj: shutterstock.com

K ohlášení stavby budete vždy potřebovat nechat zpracovat statický posudekStavební povolení je nutné pouze v případě, že výrazně měníte dispozice bytu, budete zasahovat do nosných konstrukcí či měnit účel užívání místností.

Jak vyřídit záležitosti se stavebním úřadem?

Pokud zadáte rekonstrukci bytového jádra odborné firmě, může vám daná firma nabídnout, že zařídí i vše potřebné na úřadech. Tím se zbavíte nepříjemných povinností, ale pochopitelně za tuto službu zaplatíte více, než kdybyste vše zařídili sami.

Při vyřizování stavebního povolení budete na stavební úřad muset doložit statický posudek a kompletní projektovou dokumentaci rekonstrukce jádra. K ohlášení stavby bude stačit statický posudek a základní projekt rekonstrukce jádra s technickým popisem provedení rekonstrukce.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bytová jádra se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.