Rekonstrukce a opravy starých kamen, krbů a sporáků aneb některé věci je škoda vyhodit

shutterstock.com

shutterstock.com

Jste majitelem staršího domu, jehož již nepoužívanou součástí je také starý krb nebo dokonce kachlová kamna či sporák? Nevěšte hlavu, pokud již tato topeniště nejsou funkční. Ve většině případů je možné krb či kamna zrenovovat a získat tak nejen levný a účinný zdroj tepla, ale také stylový doplněk vašeho obydlí.

Návrat k topení dřevem

Topení v krbu či kamnech se opět stává běžnou součástí moderních domů. Lidé se k tomuto typu vytápění vrací nejen z důvodů romantického zvuku praskání ohně a uklidňujícímu pohledu do plamenů. Vedou je k tomu i důvody ekonomické. Díky přijatelným cenám dřeva lze tímto typem vytápění ušetřit několik tisíc korun ročně. Ve starších domech lze k topení dřevem využít staré krby či kachlová kamna. Podívejme se, jak lze stará topeniště využít a co je třeba podniknout při jejich renovaci.

Především je třeba pozvat odbornou firmu, která na místě zhodnotí, jaký zásah bude nutné při renovaci provést, probere s vámi vaši představu a na základě zjištěných faktů navrhne vhodné řešení, rozsah prací i cenu.

Renovace krbu

Ve starších domech naleznete krby především otevřené, které již nevyhovují současným požadavkům pro vytápění domu. Většina lidí dnes dává přednost krbům uzavřeným, které poskytují vyšší účinnost vytápění. Při renovaci krbu je třeba nejprve zkontrolovat stav komína, ve většině případů bude v rámci renovace krbu potřeba i vyvložkování komína. Krb lze přebudovat na uzavřený krb či krbová kamna instalací speciální krbové vložky vhodné do stávajících otevřených krbů.

Méně náročnou úpravou pak může být pouhá instalace dvířek k původnímu otevřenému krbu. Dvířka je možné zvolit skleněná, aby obyvatelé domu nebyli ochuzeni o uklidňující pohled do plamenů.

Pokud již kamna opravit nelze, můžete je nahradit moderními, zdroj: mountfield.cz

Pokud již kamna opravit nelze, můžete je nahradit moderními, zdroj: mountfield.cz

Renovace kachlových kamen a sporáků

Kachlová kamna a sporáky jsou nejen velmi zajímavým a historicky ceněným doplňkem interiéru, ale jsou vyhledávána i pro svou schopnost akumulace a postupného vydávání příjemného sálavého tepla.

Stará kachlová kamna mohou být mimo provoz z důvodu:

  • špatného tahu
  • rozbité šamotové vyzdívky
  • netěsnosti spár mezi kachlemi
  • uvolněných a netěsnících topných dvířek

Ke znovuzprovoznění kachlových kamen a sporáků mnohdy postačí menší zásahy jako výměna netěsnících dvířek či prasklé kouřové roury, mezi další drobnější úpravy patří také vymazání spár mezi kachlemi.

Ale ani při větší závadě, kterou je například prasklá šamotová vyzdívka kamen, nemusíte pomýšlet na koupi kamen zcela nových. Kachlová kamna a sporáky lze rozebrat na jednotlivé kachle (ty lze zpravidla znovu využít, pokud nejsou ze spodní strany silně znečištěny dehtovými splodinami) a vytvořit nové akumulační jádro.

Vyzkoušejte infrasaunu jako prevenci před zimním nachlazením

Při této rozsáhlejší opravě kamen lze nové akumulační jádro vytvořit tak, aby byla po složení kachlů zcela zachována původní podoba kamen. Můžete ale zauvažovat i o jejich zmenšení či přemístění, což dává prostor pro vytvoření kachlových kamen přesně dle vašich požadavků, přitom za využití součástí původních historických kachlových kamen.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.