Jaké okapy zvolit pro váš dům?

I když okapy netvoří nejvýznamnější položku vašeho domu, jsou pro správné fungování velmi důležité. Při vybírání okapu je potřeba vědět, jaké rozměry má váš dům, jestli montáž provedete sami, nebo pověříte firmu, ale také jakou zvolíte kvalitu. Levné okapy nemusí být ve finále nejlevnější, protože čím jsou okapy dražší, tím míň zpravidla potřebují údržby.

Rozdělení okapů a svodů podle materiálů:

  1. Pozinkovaný plech – Jedná se o velmi běžný materiál, který nalezneme u každého staršího domu. Jeho výhoda je, že je velmi levný, ale na druhou stranu se musí hodně udržovat, například nátěry, takže jeho údržba se poměrně prodraží.
  2. Titanzinkový plech –  Velmi oblíbený materiál, který je bezúdržbový. Hojně se využívá na panelových domech.
  3. Měděný plech – Velmi dobrý materiál, který je poměrně dražší. Zezačátku získá černou barvu a později se barva ustálí na zelené patině. Jedná se o nejlepší variantu pro váš dům, která má ovšem jednu obrovskou nevýhodu, a to možnost odcizení. Měděné okapy jsou v hledáčku zlodějů a tzv. sběračů barevných kovů. Proto tuto variantu mnoho lidí nevyužívá.
  4. Pozinkovaný plech s povrchovou úpravou – Tyto okapy mají stejné vlastnosti, jako čistě pozinkované, ale navíc jsou z výroby opatřeny ochrannou vrstvou polyesteru, PU, nebo podobnými ochranami, které zvyšují životnost vašich okapů.
  5. Nerezový plech – Poměrně drahé okapy z nerezu jsou bezúdržbové a krásně lesklé. Hodně lidí je používá právě pro tyto vlastnosti.
  6. Plastový plech – Plastové okapy jsou cenově srovnatelné s pozinkovanými. Díky tomu, že jsou naprosto bezúdržbové, tak je lidé kupují jako nejlevnější variantu bezúdržbových okapů. Díky velmi snadné montáži nepotřebujete klempíře. Existují různé barevné varianty, takže nemusíte volit pouze bílou. Jedinou nevýhodou těchto okapů je jejich výdrž. Například v zimě je potřeba mít na střeše zábrany, které zamezí sesuvu sněhu přímo na okapy a zabrání tím jejich zničení.

Variant okapů je tedy hodně a záleží pouze na vás, jakou variantu si vyberete, protože u okapů není striktně udáno, jaký okap musíte dát k vaší stavbě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.