Podle čeho vybírat krbová kamna?

Lidé už mnoho let milují krby hlavně kvůli tomu, že jim dávají pocit bezpečí, tepla a romantiky. Proto si většina z nás vybírá krb jako alternativu při topení. To je způsobeno také levnější možnosti topení, protože dřevo je o mnoho lacinější, než plyn.

Před tím, než si začnete vybírat krbová kamna, promyslete si, k jakému účelu je budete primárně používat. Krbová kamna můžete použít jak primárně pro topení, tak i jen pro vzhled. Pokud upřednostňujete vzhled, pak vám postačí krbová vložka. Ta je rozdělena do dvou druhů, a to umělé a reálné krbové vložky. Umělé jsou buď elektronické, nebo vybaveny animačním obrázkem. Díky tomu nemusíte k takovýmto krbovým vložkám pořizovat komín a vypadají stejně pěkně, jako standardní krbové vložky, nebo krby.

Zvolte správný výkon krbových kamen

Dalším důležitým faktorem je požadovaný výkon. Spočítejte si, kolik m³ budou kamna vytápět a podle toho si vyberte ze široké nabídky. Obecně je známo, že 1kW výkonu krbových kamen pohodlně vytopí 20 m³ obytného prostoru. Zde nastává trochu problém, protože váš komín musí být na výkon krbových kamen uzpůsoben, jinak by mohlo dojít, že zplodiny proudící komínem se budou vracet do krbových kamen.

Důležité u krbů je také počet plášťů. Vyrábějí se dva základní druhy, a to krbová kamna jednoplášťová a dvouplášťová. Jednoplášťová kamna jsou vhodnější pro vytápění jedné místnosti, naopak dvouplášťová lehce vytopí několik místností, dle svých výkonů.

Promyslete si, čím budete v kamnech topit. Můžete vytápět běžným dřevem, dřevěnými briketami, peletami, nebo dokonce uhlím a uhelnými briketami. Cena krbů na uhlí je ovšem o mnoho větší a špatně se na českém trhu shánějí. Není to ovšem nemožné.

Vyberte správné místo pro krbová kamna

Důležité upozornění je, že musíte vědět dopředu, kam chcete kamna umístit. V okolí kamen totiž musí být nehořlavé materiály, například dlažba, cihly anebo kámen. Rozhodně nemůžete dát kamna vedle plavoucí podlahy, nebo vedle perského koberce. V takovém případě by docházelo k poškozování takovýchto věcí drobným popílkem, který vzniká při přikládání do kamen. Asi ani nemusím mluvit o případném vznícení a požáru.

Design krbu je také podstatný. Vybírejte tak, aby se váš krb hodil do vašeho interiéru. S bohatou nabídkou toho jistě docílíte během několika hodin, protože na českém trhu je dostatečně velký výběr. Některé firmy vám rádi vytvoří krbová kamna přesně dle vašich požadavků, takže se je nebojte kontaktovat.

Krbová kamna oživí váš dům, či byt, takže si ho nebojte pořídit. Jedná se o dobrou investici, kterou oceníte zejména v zimních měsících.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Dům se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.