Jak správně vyčistit koberec?

Ať už máte doma perský koberec, na který jste pyšný, nebo obyčejný koberec ze syntetických, či umělých vláken, každý potřebuje péči. Běžné vyluxování nezabrání tomu, aby koberec postupně neztrácel svoji přirozenou barvu, nebo aby měl pořád ten stejný tvar. Jak takový koberec správně vyčistit si řekneme vzápětí.

Základní formou vyčištění koberce je luxování. To je potřebné dělat alespoň dvakrát týdně při jakémkoliv typu koberce. Luxováním koberec očistíte od největších a nejhrubších nečistot, ale také od parazitů, jakými jsou například roztoči. Pokud máte v domě alergika, pak je potřeba vysávat alespoň jednou za dva dny.

Problém s čistěním nastává, pokud koberec polijete tekutinou. Pak máte na výběr ze dvou možností. Buď koberec odvezete co nejdříve do čistírny, nebo koberec vyčistíte speciálním vodním vysavačem, či saponátem k tomu určeným. Před aplikací saponátu je dobré skvrnu „vycucnout“ papírovou utěrkou, abyste skvrnu příliš nerozmazávali. Pokud je skvrna mastná, pak použijte terpentýn, tetrachlór, nebo trichlór. Při znečištění koberce krví, inkoustem, zvratky, nebo alkoholem pak využijte ze široké nabídky šampónů pro koberce.

Po cca roce je potřeba udělat koberci velkou omlazovací kúru. Ta může být buď suchá, nebo mokrá.

Při suché omlazovací kúře zakupte v jakémkoliv obchodě čistící prášek na koberec. Ten rozsypte po celém koberci a nechte alespoň den působit. Pak tento prášek vysajte luxem a koberec by měl být zářivě čistý. Tento způsob se nejčastěji používá pro koberce s nízkým vlasem, nebo pro koberce tkané a vyšívané. Nevhodná je tato metoda pro koberce s obsahem bavlny. Tímto čištěním by se mohl koberec nevratně poškodit.

Na větší špínu vyzkoušejte mokré čištění koberce

Naopak mokré čištění je vhodné pro veškeré typy koberců. K tomuto čistění vám postačí prací prostředek na vlnu a vlažná voda. Pomocí roztoku, který se dělá z jednoho dílu pracího prostředku na patnáct dílů vody, odstraníte veškeré nečistoty. Roztok se nanáší na celý povrch koberce. Po tomto čištění musíte koberec nechat dostatečně vyschnout, aby nedošlo k jeho nenávratnému poškození.

Pro mokré čištění můžete využít i speciálních luxů, které fungují na vodní bázi a koberec dokonale vyčistí. Ovšem takovýto lux stojí klidně i sto tisíc korun a tak se moc nepoužívá. Takovýto lux funguje za pomoci páry s obsahem saponátů, díky které lux pomalu čistí koberec od nečistot.

Vyberte si způsob čistění koberců podle svých potřeb a nechte své koberce opět zazářit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Dům se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.