Jak vybrat interiérové dveře?

shutterstock.com

shutterstock.com

Jistě budete souhlasit s tím, že pocit jistoty a soukromí je jedním z nejzákladnějších a nejpodstatnějších požadavků, které si přejeme zažívat v našem domově. Zkoušeli jste někdy, jestli se tyto pocity dostaví i v okamžiku, kdy necháte otevřené dveře? Nebo dokonce horší varianta – co kdyby interiérové dveře ve vaší domácnosti úplně chyběly?

Naštěstí se těmito představami nemusíme trápit. Pokud dveře chybí, nebo nejsou v ideální kondici, můžeme si pořídit nové. Víte, jak interiérové dveře vybírat? Pokud ne, začtěte se do následujících řádků, kde najdete několik užitečných typů.

Velikost interiérových dveří

Patrně nejdůležitějším kritériem při výběru je správná velikost dveří. Před koupí raději dvakrát měřte, abyste měli jistotu, že jste zvolili správný rozměr. Existují standardní velikosti, u interiérových dveří jimi jsou 60, 70, 80, 90, 100 a 110 cm. Pokud potřebujete ještě rozměrnější dveře, mohla by pro vás být ta pravá dvoukřídlá varianta.

Barvy, vzor a design

Díky široké nabídce je výběr vhodné barvy a vzoru radostí. Ať jsou vaše požadavky sebevíc náročné, jistě budete při vybírání úspěšní. V nabídce jsou například odstíny dubu, buku, ořechu nebo wenge. Volit můžete i podle preferované barvy, kterou může být bílá, černá, zelenkavá nebo hnědá. Až se pustíte do nákupu, sami budete překvapeni, jak rozsáhlý sortiment budete mít k dispozici.

Správný směr otvírání

Někdy může dojít k nesprávnému výběru proto, že si špatně označíme stranu, na kterou se budou interiérové dveře otvírat. Může se tak stát z nepozornosti nebo omylem. Naštěstí existuje jednoduché pomocné pravidlo. Postavte se ke dveřím čelem na té straně, kam se dveře otevírají. Pokud jsou panty po vaší pravé ruce, jedná se o dveře pravé. Pokud máte panty po levé ruce, stojíte u dveří levých.

Není výplň jako výplň

Výplň dveří se podstatným způsobem podílí na funkčních vlastnostech interiérových dveří. Nabízí se několik základních variant výplní. Patří mezi ně:

Voština

Voština je standardním materiálem pro výplň dveří. Jedná se o papír ve tvaru včelích pláství. Dveře jsou díky němu lehké a cenově dostupné. Mínusem voštiny je výsledná nižší odolnost a kvalita dveří. Dveře z tohoto materiálu tak doporučujeme do méně zatížených prostor.

Děrovaná dřevotřísková deska

S ohledem na odolnost patří dveře s děrovanou dřevotřískovou deskou mezi střední třídu. Interiérové dveře jsou pevnější a mohutnější a poskytují značnou regulaci hluku a dlouhotrvající životnost. Díky tomu se řadí mezi nejoblíbenější typ dveří. Jsou ideální pro každodenní standardní zatížení.

Plná dřevotřísková deska

Nejodolnější variantou výplně je plná dřevotřísková deska. Nadstandardní vlastnosti oceníte u speciálních dveří s nadměrným namáháním. Tyto interiérové dveře plní požadavky prémiové kvality. Použitý materiál zaručuje minimální riziko proražení.

Povrch dveří

Když už víme, jaký mohou mít interiérové dveře vnitřek, zaměřme se na jejich povrch. Výhodou je, že vnitřní dveře nejsou vystavené extrémním vnějším klimatickým vlivům jako jejich venkovní kolegové. I přesto musí být jejich povrch odolný a také snadno udržovatelný.

Fóliované interiérové dveře, zdroj: plancher.cz

Fóliované interiérové dveře, zdroj: plancher.cz

Fólie / Laminát je levnější

Běžné dveře bez většího zatížení mohou být polepené fólií. Její výhodou je jednoduché čištění a nízké pořizovací náklady. Do obvykle zatížených domácností doporučujeme laminátový povrch. Na pohled je prakticky nerozeznatelný od dřeva a navíc nemění svůj vzhled ani po letech. Dobře odolává běžnému poškození v domácnosti. Laminát se ještě dále dělí na střednětlaký (CPL) a vysokotlaký (HPL).

Laminátové interiérové dveře, zdroj: plancher.cz

Laminátové interiérové dveře, zdroj: plancher.cz

Dýha / Masiv patří k luxusnějším materiálům

Pokud toužíte po dřevě, můžete vyzkoušet interiérové dveře s povrchem z dýhy. Jedná se o tenkou vrstvu dřeva, kterou jsou dveře opatřené. Nejdražší modely jsou z masivu. Celodřevěné dveře jsou luxusní variantou, vhodnou do klasických interiérů. V průběhu let ale mohou vlivem slunečních paprsků měnit svou původní barvu.

Dýhované interiérové dveře, zdroj: plancher.cz

Dýhované interiérové dveře, zdroj: plancher.cz

Pokud se budete rozhodovat, jaký povrch zvolit do vlhkých prostor, jako je koupelna, doporučujeme zvolit voděodolnou fólii, voděodolný laminát (ten je asi nejlepší) nebo masiv z exotických dřevin, či masiv speciálně upravený právě pro vlhké prostory. Klasické dýze se raději vyhněte.

Mohlo by Vás zajímat: Interiérové dveře – dýha nebo laminát?

Prosvětlení dodá vzdušnost

Díky rozsáhlému množství rozmanitých designů jste postaveni ještě před další volbu. Interiérové dveře mohou být prosklené nebo plné. Pokud chcete místnosti dodat doplňkové světlo, volte prosklenou variantu. Ideální je její použití například v chodbě bez oken. Pokud se obáváte, že nabídnete přímý pohled do uzavřené místnosti, vyberte dveře s matným sklem. Ty propustí pouze světlo a nikoli obraz. Plné dveře jsou lepším strážcem soukromí, doporučujeme je pro použití v komoře nebo v šatně.

Způsoby otvírání

Zdaleka nejoblíbenější jsou stále klasické jednokřídlé a dvoukřídlé dveře. V některých interiérech jsou ale mnohem příhodnější variantou dveře posuvné. To platí především o malých prostorech. Tento typ zabírá minimální množství místa. Navíc, pokud se s jejich instalací počítá už před stavbou, je možné jejich jádro zabudovat do stěny. Úložné prostory můžete ozvláštnit pomocí dveří skládacích.

Speciální funkce interiérových dveří

Pokud máte na vnitřní dveře jakékoli nadstandardní požadavky s ohledem na jejich užitné vlastnosti, nemusíte se obávat, že budou nesplnitelné. Výrobci se přizpůsobují přáním svých klientů, proto nabízejí dveře protipožární a protikouřové, zvukově izolační nebo s tepelnou izolací. Sdělte výrobcům dveří svá přání, určitě je rádi vyplní.

Důvěra a spolehlivost

Interiérové dveře kupujeme s výhledem na dlouholetou spokojenost. Proto se vyplatí pořídit si kvalitní a prověřené vnitřní dveře od zkušené společnosti. Mezi nejoblíbenější, které můžeme s důvěrou doporučit, patří značky Porta Doors, Verte Doors, Vasco Doors a Invado.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.