Která podlaha je vhodná pro váš byt?

shutterstock.com

shutterstock.com

Výběr toho správného podlahového materiálu pro váš byt není nikdy jednoduchou záležitostí. Alespoň by neměl být. Druhů podlah je na trhu v současnosti opravdu velké množství, a pokud chcete vybrat správně, měli byste vždy porovnávat výhody a nevýhody jednotlivých materiálů. V tomto článku si jednotlivé podlahy představíme a představíme si také jejich hlavní klady i zápory.

Laminátové plovoucí podlahy

Jednoznačně nejvyhledávanější druh podlah v současnosti. Výhody laminátových plovoucích podlah jsou především ve snadné pokládce a nízké ceně. Mají vyvážený poměr ceny a kvality. Na trhu se najde řada výrobců a různá úroveň kvalit, je nutné tedy pečlivě vybírat. Mezi nevýhody patří snadnější podlehnutí vlhkosti. Pro je ideální využití v celém bytě kromě koupelen a kuchyní.

Dřevěné podlahy

Jedná se o jeden z nejstarších druhů podlahové krytiny, jehož obliba je stále vysoká. Změnila se samozřejmě i úprava prken, které jsou nyní odolnější a bezpečnější. Cena je o něco vyšší než u laminátových krytin, ale zase můžete očekávat vyšší kvalitu. Při poškození stářím nebo opotřebením se dají renovovat a tím výrazně prodloužit jejich životnost. Ideální využití – chodby, vstupní haly. Můžete si je prohlédnout v podlahovém centru v Olomouci.

Vinylová podlaha v interiéru, zdroj: shutterstock.com

Vinylová podlaha v interiéru, zdroj: shutterstock.com

Vinylové podlahy

Vinyl je v oblasti podlah novým materiálem, který si ale velmi rychle nachází své příznivce. Nejčastěji můžeme vinylové podlahy vídat ve formě plovoucích podlah, ale můžeme najít i vinylové velkoformátové dlaždice. Vinyl je materiálem se skvělou odolností proti vlhkosti i proti stárnutí. Vyvinutá je také technologie povrchové úpravy, která je voděodolná a odolává opotřebení. Cena se ovšem vyrovnává například i dřevěným parketám. Využití – celý byt.

Parkety

Parketové podlahy jsou symbolem čistoty, luxusu a elegance. Jedná se o druh podlahy, která je složitější na pokládku a její cena je dnes vysoká. Dříve patřily parkety k nejčastějším podlahovým materiálům. Z parket se ovšem dají vytvářet na podlaze různé obrazce, jako vidíme například na zámcích. Při opotřebení se dají také mnohokrát renovovat a opravit. Ideální využití – vstupní haly, reprezentativní obývací pokoje a veřejné prostory.

Parkety v interiéru, zdroj: shutterstock.com

Parkety v interiéru, zdroj: shutterstock.com

PVC

Kdo by neznal klasické linoleum. Ještě na konci minulého století jeden z nejoblíbenějších a nejvyužívanějších druhů podlahových materiálů. S příchodem moderních podlahových seriálů se ovšem začínaly projevovat nedostatky těchto materiálů a obliba PVC klesala. Nevýhoda byla v málo odolné povrchové úpravě a například od nohou židlí v PVC zůstávaly důlky. I PVC prošlo v posledních letech mnoha technologickými úpravami, které se snaží tyto nedostatky eliminovat. Ideální využití – kuchyně, jídelny, WC. Především jako způsob snadné renovace staré podlahy, které trpí nerovností.

Všechny tyto povrchy je vhodné doplnit kusovými koberci, které koupíte v prodejně koberců v Olomouci

Korkové podlahy

Korková podlaha na našem trhu není tak oblíbená, ačkoli by si to rozhodně zasloužila. Její přednosti jsou ve tvarové stálosti, dokáže izolovat místnost od hluku i chladu, je pružná, tvarově stálá a nenasákavá. Bohužel velmi snadno může dojít k jejímu povrchovému poškození prudkými nárazy nebo odloupnutím. Korkové podlahy se prakticky nedají opravit. Ideální využití – obývací pokoje, dětské pokoje, WC.

Dlažba v interiéru, zdroj: shutterstock.com

Dlažba v interiéru, zdroj: shutterstock.com

Dlažby

Keramické dlažby jsou také považovány za stálici v podlahových materiálech. Ačkoliv dávno pryč jsou doby, kdy byly dlažby nabízeny v pěti základních barvách a jediném rozměru. Moderní dlažby mohou mít maloformátové i velkoformátové provedení. Vzory na nich jsou opravdu moderní a některé speciální druhy dlažeb mohou mít i strukturovaný povrch. Nevýhodou je složitá pokládka, kde se každá chyba po čase projeví. Při pádu těžkých předmětů dochází k praskání dlažby a je nutná výměna. Také často dochází k zašpinění spárovacích hmot. Ideální využití – celý byt.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Dům se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.