Roletové překlady chytře schovají stínící rolety pod omítku

zdroj: almma.cz

zdroj: almma.cz

Předokenní rolety se staly velmi oblíbeným řešením zastínění nových i rekonstruovaných domů. Oproti interiérovým žaluziím či roletám nabízí účinnější odstínění slunečního záření, v noci kvalitnější zatemnění, odhlučnění místnosti a zároveň i ochranu před zloději, kteří by zamýšleli do domu vniknout oknem.

Díky promyšleným roletovým okenním překladům můžete předokenní rolety instalovat bez obavy, že by narušily jednotný vzhled vašeho domu. Využijete je při rekonstrukci či stavbě nového rodinného domu.

O předokenních roletách se vyplatí popřemýšlet ještě před započetím stavby

Přestože existuje řada variant, jak instalovat předokenní rolety, pokud stavíte nový dům, vyplatí se mít již dopředu rozmyšleno, zda dům vybavíte předokenními roletami. Pokud se pro tento stínící systém rozhodnete, můžete využít elegantního, nenápadného a také velmi bezpečného uložení srolovaných rolet do okenního překladu.

Předokenní rolety integrované do překladu, zdroj: almma.cz

Předokenní rolety integrované do překladu, zdroj: almma.cz

Při stavbě potom místo obyčejného okenního překladu využijete nosný okenní překlad, jehož součástí je otvor, do něhož lze později umístit rolety. Překlad s roletou se potom stává součástí stavby a po dokončení fasády je roleta nenápadně schována pod omítkou, stejně nenápadně se dají do fasády domu zakomponovat i vodící lišty rolet.

Zakomponování vodící lišty, zdroj: almma.cz

Zakomponování vodící lišty, zdroj: almma.cz

Typy roletových překladů

Nosné okenní roletové překlady mohou mít několik podob, podívejme se na tři vybrané typy, které trh nabízí:

  • Roletový překlad s kvádrovou dutinou – tento typ překladu v sobě ukrývá dutinu ve tvaru kvádru, do níž lze vložit kazetu s roletou. Dutina je přístupná pouze zespodu z okenního otvoru, překlad tedy zvnějšku i vnitřku budovy vypadá jako obyčejný překlad, který lze omítnout stejně jako zbytek stěn. Tento typ překladu umožňuje instalaci i rozměrných rolet, bez problému také umožňuje instalaci předokenních rolet na rohovém okně. Mezi výhody tohoto systému patří také to, že dutina pro osazení rolet je skryta, proto z instalací samotných rolet můžete počkat i několik let. Dutina nebude nikterak patrná a rolety lze bez obav instalovat i po dokončení fasády, aniž by došlo k jejímu poškození. Tento typ překladu obsahuje tepelný prvek pro podomítkové rolety a je vhodný pro všechny typy zdiva. Jako příklad tohoto typu překladu může sloužit roletový překlad ALMMA.
  • Roletový překlad s viditelnou dutinou – tento překlad umožňuje instalaci boxu s roletou, díky dutině lze box umístit tak, aby nevyčníval ze stěny domu. Box se potom společně se stěnou domu omítne a pod fasádou se stává neviditelnou součástí stěny domu. Takovým typem překladu je například Porotherm Vario, který je vhodný pro stavby z cihlového systému Porotherm, překlad má stejnou výšku jako cihly, proto se velmi snadno začleňuje do celé stavby.
  • Roletový překlad s válcovou dutinou – nosný okenní roletový překlad může mít také uvnitř překladu schovanou dutinu ve tvaru válce. Do této dutiny lze umístit roletu a její navíjecí systém. Tento typ překladu reprezentuje například roletový překlad Heluz. V tomto případě je opět překlad svými rozměry kompatibilní s ostatními stavebními prvky Heluz. Jedná se o keramobetonový překlad, který chrání dutinu pro roletu ze všech stran a lze omítnout stejně jako zbytek stěn.

Sepsáno ve spolupráci s předním výrobcem venkovních hliníkových rolet a rolovacích garážových vrat almma.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.