Jak na sanaci vlhkého zdiva?

shutterstock.com

shutterstock.com

Vlhké zdivo je nepřítelem mnoha staveb. Týká se zejména starších objektů. Mohou se s ní potýkat rodinné domy, bytové domy, ale také komerční i historické budovy. Vlhkost je prostě všude. Její odstranění není tak jednoduché, jak bychom si představovali. Čím déle necháte vlhkost pronikat do zdiva, tím hůře a déle jí budete odstraňovat. Základem boje s vlhkostí je správný výběr sanačních metod.

Jaké jsou možnosti sanace vlhkého zdiva?

V dnešní době je nabídka možností sanace vlhkého zdiva mnohem větší, než tomu bývalo. Na výběr jsou starší, osvědčené metody i moderní druhy sanací, které si svou popularitu teprve získávají.

Obecně bychom druhy sanací mohli rozdělit do dvou základních skupin – stavební a netradiční. Právě stavební metody jsou prověřeny léty využívání. Naopak netradiční způsoby využívají moderní postupy, při kterých se často nemusí na zeď ani sáhnout a vysušuje se „sama“. Tím lze rapidně snížit náklady na stavební práce a související omezení provozu.

Druhy stavebních metod

Podřezání

Metoda podřezání objektů patří mezi nejstarší druhy sanací vlhkého zdiva. Může být prováděna řetězovou pilou nebo diamantovým lanem. Záleží na druhu a konstrukci stavby.

Výhody a účinnost tohoto způsobu sanace jsou prověřeny několika desítkami let využívání. Jedná se ovšem o velký stavební zásah, který vyžaduje velkou přípravu a čeká vás ještě mnoho práce při začištění.

Chemické injektáže

Chemická injektáž je dalším druhem stavební sanace. Její průběh je méně náročný pro chod stavby. Do zdiva se navrtají díry v určitém rozmezí, s určitou hloubkou a roztečí. Do těchto otvorů se injektují připravené roztoky.

Nejčastěji se pro injektáže využívají silikonové mikroemulze nebo silikonové krémy. Postupným rozpouštěním odstraňují vlhkost. Po skončení injektáže stačí pouze zacelit vyvrtané otvory.

Oprava hydroizolace základů

Nejčastějším důvodem pro vznik vlhkosti je nedostatečná hydroizolace objektu. U starších objektů již původní hydroizolace neplní své účinky a zdivo vlhne. V mnoha případech stačí pouze obnovení hydroizolační vrstvy, zamezení přístupu vody do konstrukce a vlhkost mizí. I v tomto oboru existují různé metody hydroizolace.

Problémy s vlhkostí můžete mít i při rekonstrukci bytu, v tom případě nejdříve vyzkoušejte tyto rady.

Druhy „netradičních“ metod

Mezi druhy netradičních metod sanace se řadí magnetokinetické metody. Jedná se o bezkontaktní metody sanace vlhkého zdiva. Nevyžadují žádný stavební zásah ani stavební přípravu. Zdivo zůstává v původním stavu. Magnetokinetické metody jsou moderními druhy sanace vlhkého zdiva a známy jsou 2 druhy.

  1. typ – bezkontaktní metoda, pracující s elektromagnetickou energií řádově v desítkách Hz
  2. typ – založen na teorii “ volné energie“, „praenergie jako nejvyšší formě energie“, jež se transformuje na energii elektrickou, způsobující polarizaci molekul vody, které jsou následně přitahovány gravitační silou a způsobují odvlhčení objektu.

Nyní již záleží jen na vás, pro kterou metodu se rozhodnete.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.