Inspirace před rekonstrukcí malého bytu

shutterstock.com

shutterstock.com

Říká se, že malý byt je útulný, ale nenabízí tolik prostoru pro kreativitu vaší fantazie. Nicméně není tak docela to pravdou. Pokud se chystáte na jeho rekonstrukci, měli byste mít na mysli, že i s malým prostorem se dají dělat divy. Přinášíme vám malou inspiraci.

Zásadní otázky vyřešte na začátku

Před každou rekonstrukcí bytu v Praze si musíte nejprve rozmyslet několik zásadních otázek, od nichž se ostatní odvíjí. Zejména byste měli:

  • vymezit váš finanční balíček, z něhož budete moci čerpat. Pokud je váš rozpočet velmi štědrý, můžete celou rekonstrukci svěřit do rukou odborné firmy a designérům interiéru. Pokud potřebujete ušetřit, nezbude vám nic jiného, než se pustit do rekonstrukce sám, případně s pomocí známých, nebo „levných pracovních sil“.
  • časový harmonogram, neboli kdy se do rekonstrukce pustit a kolik času si bude nutné vyhradit. Nejedná se jen o méně a více vhodné roční období, podstatné je i reálně si představit, kolik času vám rekonstrukce zabere. Aby se nestalo, že ji za týdenní dovolenou zkrátka nestihnete a po několik následujících týdnů budete žít „na staveništi“.
  • stanovit pevný „harmonogram“ a vše objednávat včas, aby se vám pak nestalo, že na nějaký materiál budete čekat několik týdnů.

Bílá je opět trendy

Barevné zdi jsou v bytech stále k vidění, postupně však přechází do módy opět bílá, nebo alespoň kombinace barevné a bílé. Bílá barva má několik výhod. Ceněnou vlastností je optické rozšiřování prostoru. To je potřebné zejména právě v malých bytech. Bílé zdi se také snadněji kombinují s originálními doplňky, obrazy, což vyvrací fámu, že bílá barva zdí je fádní a nudná. Naopak je do jisté míry odvážná, jelikož nechá volnou ruku svým majitelům, aby ji tzv. dozdobili.

Koupelna a záchod

Říká se, že pokud chcete poznat charakter majitele bytu, měli byste jít do jeho koupelny, příp. na záchod. Koupelna se záchodem jsou důležitými místnostmi, které jsou na stavební úpravy náročné kvůli často nepříliš dobrým dispozičním řešením. Už jen z toho důvodu se rekonstrukce bytového jádra v Praze musí dobře naplánovat. Během rekonstrukce byste je tak neměli ošidit a pořídit kvalitní vybavení. V současné době jsou v módě opět přírodní barvy, béžová či khaki zelená. Elegantním řešením je zvolit co nejsvětlejší odstín barvy, aby se prostor opět rozšířil. U dlaždic je pak výhodou, když mají nějaký leč minimální vzorek, potřebují totiž minimální údržbu. Zaschlé kapky jsou pak okem nepostřehnutelné.

Pokud je vaše koupelna malá a pokud máte tu možnost, nemělo by zde chybět okno. To nemusí být z bytu ven (mnohdy to ani není možné), ale třeba z koupelny do jiné místnosti. V současné době se dělají neprůhledná skla, která do koupelny uprostřed malého bytu, vnesou světlo a originalitu.

Kuchyně

V malých bytech bývá kuchyně propojena s jídelnou a s obývacím pokojem. Je to velice praktické využití prostoru. Pokud byste chtěli obývacímu pokoji dodat trochu soukromí, můžete využít dělících příček, které jsou poměrně levným, ale velice šikovným pomocníkem. Navíc tím dodáte bytu moderní nádech.

Vestavěné skříně využijí prostor na maximum, zdroj: shutterstock.com

Vestavěné skříně využijí prostor na maximum, zdroj: shutterstock.com

Skříně, poličky

Malý byt by měl být zařízen tak, aby se co nejvíce zvýšila jeho užitná hodnota. Základem pro takovéto počínání jsou vestavěné skříně, poličky, úložné prostory. Pořizujte si jen ten nábytek, který toto nabízí. Nabídka je velká, můžete si vybrat na internetu, ve velkých obchodních specializovaných řetězcích, nebo si nechat nábytek vyrobit na míru. V posledním uvedeném příkladě však počítejte s opoznání vyšší částkou.

Zvolte jednotný styl

Zejména v malém bytě není vhodné mít každý pokoj v jiném stylu. Měli byste sjednotit například nejen podlahy, ale i barevné tóny dekorace. Od nábytku, domácího textilu, po dekoraci na zdech a podlahy. Především stejná bezprahová podlaha byt opět opticky zvětší.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.