Jsou asfaltové šindele vhodné na střechu rodinného domu?

wikipedia.org

wikipedia.org

Kromě klasických pálených a betonových tašek, které jsou v tuzemsku jednoznačně nejoblíbenější, lze jako variantu při pokládce střechy použít také asfaltové šindele. Jde o řešení, které je z ekonomického hlediska výrazně levnější. Vyplatí se do šindele investovat, nebo je lepší raději zvolit klasiku?

Levná varianta

Asfaltové šindele, jak už jsem naznačil, jsou levné. Rozhodně vás pokládka střechy vyjde levněji než v okamžiku, kdybyste zvolili českou klasiku v podobě pálených tašek. To ale rozhodně neznamená, že by šlo o nějak výrazně méně kvalitní materiál. Pro klasické rodinné domy, chaty a chalupy je tento materiál určitě vhodný. Není důležitý způsob využití stavby, ale sklon a složitost střešní konstrukce.

Snadná pokládka

Výhoda asfaltové šindele spočívá mimo jiné i v tom, že její pokládka je poměrně snadná. Stačí si dát pozor na to, aby byl dostatečně připravený záklop a použita také vhodná hydroizolace. Samotná pokládka je pak už snadná, postupuje se odshora dolů pokládáním šindelů, potažmo asfaltových pásů.

Nejběžnější asfaltová šindel, zdroj: dehtochema.cz

Nejběžnější asfaltová šindel, zdroj: dehtochema.cz

Dobrá odolnost vůči klimatickým jevům

Zpět k výhodám. Mnozí majitelé se ptají, zda šindele z asfaltu vydrží i náročnější klimatické podmínky. V tomto směru mohou být klidní, nevadí jim vítr ani déšť či sníh, samozřejmě pokud je pokládka provedena skutečně kvalitně. V případě, že nejste zrovna odborníky a s pokládkou si nevíte rady, doporučuji raději zvolit variantu v podobě výstavby střechy na klíč. To vám pak odborníci udělají střechu klidně od základu až po detailní prvky a doplňky.

Asfaltové šindele jsou stále oblíbenější i z toho důvodu, že jsou lehkou krytinou. Hodí se tak i na rekonstrukci střechy u starších domů, stejně tak se ale uplatní i u novostaveb.

Kratší životnost než betonové tašky

Abychom se nedívali jen na klady, je potřeba závěrem říci, že asfaltové šindele přeci jen nemají tak dlouhou životnost jako klasické pálené tašky či jejich betonové varianty. Díky nízkým pořizovacím nákladům je ale tento zápor do značné míry eliminován. Konečné rozhodnutí je na vás – stavíte dům pro sebe nebo pro několik generací po vás?

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Jsou asfaltové šindele vhodné na střechu rodinného domu?

  1. Majk napsal:

    nebrat ale od amerických a kanadských dodavatelů, pro naše poměry naprosto nevhodné!!

Komentáře nejsou povoleny.