Kohoutková, páková či termostatická baterie? Poradíme, která se hodí pro vás

shutterstock.com

shutterstock.com

V momentě, kdy se vám porouchá vodovodní baterie v koupelně nebo v kuchyni a nejde ji jednoduše opravit, nastává okamžik výběru nové. Starý model již většinou nekoupíte a chtě nechtě budete muset koupit jinou. V tu chvíli je na místě zapřemýšlet o tom, jaký typ vodovodní baterie bude do budoucna nejvhodnější a nejpraktičtější. V dnešním článku se podíváme na jednotlivé typy baterií, které český trh nabízí.

Kohoutkové baterie znáte z dob našich babiček

Vodovodní baterie by se měla vybírat nejen dle vzhledu, ale hlavně podle účelu. Existují tři základní typy baterií. Klasikou po mnoho let byla právě kohoutková vodovodní baterie, která však nebyla příliš praktická, zejména ve chvíli, kdy ji používáme velmi často. Kohoutky se totiž dosti rychle opotřebovávají a mají celou řadu dalších nevýhod.

Kohoutková baterie, zdroj: koupelny-nejlevnejsi.cz

Kohoutková baterie, zdroj: koupelny-nejlevnejsi.cz

Teplota vody se nastavuje velmi nepohodlně, stejně jako samotný průtok. Tím pádem je spotřeba vyšší a tato baterie tak nelze považovat za úspornou. Přednostní těchto baterií je snazší možnost opravy, pokud však seženete správný náhradní díl. V dnešní době se tak používají zejména do designových koupelen, ale pro denní použití ji rozhodně nedoporučujeme.

Pákové baterie jsou dnešním standardem

Pro umyvadlové baterie do koupelen je mnohem lepším řešením páková varianta. Pákové baterie jsou dobré z toho důvodu, že lze plynule ovládat nejen změnu teploty vody, ale zároveň se reguluje také její průtok. Mají navíc mají obecně delší životnost nežli klasické kohoutkové baterie.

Páková baterie, zdroj: levna-koupelna.cz

Páková baterie, zdroj: levna-koupelna.cz

V dnešní době se používají prakticky výhradně pákové baterie, na trhu najdete velké množství různých tvarů, ze kterých nebudete mít problém si vybrat tu pravou. Doporučujeme si však před koupí zjistit, zda je možné zvolenou pákovou baterii rozebrat a vyčistit. Zejména, pokud máte tvrdou vodu, dochází k zanášení mechanismu a tím i zhoršení funkčnosti, poměrně často.

Termostatická baterie je ideální do sprchy

Třetím typem jsou termostatické baterie. Ty disponují regulátorem nastavení teploty. V praxi to funguje tak, že do baterie současně teče teplá i studená voda, teče z ní však už voda o teplotě, která je na regulátoru nastavena. Je potřeba dodat, že baterie vodu neohřívá, ale dokáže regulovat i drobné výkyvy teplot, které jsou charakteristické pro některé průtokové ohřívače vody.

Termostatická baterie, zdroj: levna-koupelna.cz

Termostatická baterie, zdroj: levna-koupelna.cz

Díky tomu dochází nejen k výrazné úspoře spotřeby vody, neboť není potřeba vyčkávat na to, až nastavíte ideální teplotu, během čehož může odtéci několik litrů vody bez užitku.

Podomítková varianta

V posledních letech se stále častěji používá ve sprchových koutech podomítková baterie. Její předností je zejména úspora místa, což ocení zejména majitelé malých sprchových koutů. Je potřeba se však připravit na to, že se jedná o dražší variantu, zejména pokud se rozhodnete pro podomítkovou termostatickou baterii.

Výběr podle toho, kam bude umístěna

Vodovodní baterie je samozřejmě nutné vybírat zejména podle toho, kam se umisťují. Pokud si nevíte rady, raději se obraťte na odborníka, který vám sdělí, jaký typ baterie se hodí do vaší stávající zástavby.

Jiná kritéria budou pro klasické umyvadlové baterie, jiná pak pro vodovodní baterie ke kuchyňským dřezům. Obvykle zde rozdíl spočívá v rozteči baterie. Je to důležité zejména z toho důvodu, aby vybraná vodovodní baterie přesně zapadla a nebylo zapotřebí dělat stavební úpravy. Pak se taková obyčejná výměna může výrazně prodražit.

Design vodovodní baterie

Teprve tehdy, zvolíte-li správný typ vodovodní baterie podle účelu a principu fungování, což bylo popsáno výše, můžete se zaměřit na samotný design. Ten jistě také hraje významnou roli, ovšem neměla by být tou nejzásadnější.

Příspěvek byl publikován v rubrice Koupelny, Kuchyně se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Kohoutková, páková či termostatická baterie? Poradíme, která se hodí pro vás

  1. vanové baterie napsal:

    Nám se právě kohoutková baterie cca po třech letech rozbila. Nahradili jsme ji pákovou a ta zatím funguje bez problému. Jednoznačně bych ji doporučoval, přece jenom je snazší najít tu správnou teplotu proudu vody, která nám vyhovuje.

    Lukáš

  2. bořek napsal:

    Taky si myslím, že pákovka je nejlepší řešení. Kohoutkové baterie sice mohou vypadat lépe, ale je potřeba je neustále štelovat

  3. lenc napsal:

    já nedám dopustit na klasické kohoutky…už jsem na ně zvyklý a rozhodně bych za páku neměnil. Pákovky totiž dokáží být pěkně poruchové

Komentáře nejsou povoleny.