Jak vybrat záchodové prkénko krok za krokem

shutterstock.com

shutterstock.com

Dávno již nemusíte mít klasické bílé záchodové prkénko. Chcete-li sladit záchodové prkénko s designem celé místnosti, pak máte šanci. Moderní trendy se ubírají novým směrem a je možné koupit prkénko v nejrůznějších barvách, variantách, ale i velikostech. Ne všechna prkénka se hodí zrovna na váš záchod. A my se v dnešním článku podíváme, jak vybrat záchodové prkénko krok za krokem.

Vybrat vhodné záchodové prkénko, aby sedlo zrovna na váš typ záchodu, je nelehký úkol. Chcete-li však originální prkénko s veselým motivem, nikoliv pouze v čistě bílé barvě, pak budete muset znát při výběru několik základních parametrů.

Dřevěné záchodové prkénko 686 Kč, zdroj: mam-kancelarsky-nabytek.cz

Dřevěné záchodové prkénko 686 Kč, zdroj: mam-kancelarsky-nabytek.cz

Parametry, které musíte znát

V první řadě se musíte zaměřit na osovou vzdálenost otvorů, které slouží k uchycení prkénka k záchodu. Na trhu jsou totiž k zakoupení záchodová prkénka s různou vzdáleností, a tak ne všechna mohou padnout na váš záchod. Dalším důležitým parametrem je vnější šířka a vnější délka od šroubů ke kraji záchodové mísy. Tím se zvolí velikost samotného prkénka. Zaměřte se také na vnitřní šířku a délku mísy.

Tip: Věděli jste, že existují záchodová prkénka s brzdou? Již nikdy tak s prkénkem nepraštíte o záchodovou mísu.

A poslední vlastností, která je při výběru záchodového prkénka velmi důležitá, je vzdálenost od osy šroubů k vrchní hranici nádržky. Pokud by byla nádržka příliš široká, nebo prkénko naopak vysoké, mohlo by přepadávat, a tak by bylo prkénko opět nepoužitelné. Alternativně si můžete obkreslit otvor záchodové mísy včetně míst pro šrouby na balicí papír, který vezmete s sebou do obchodu.

Záchodové prkénko s pomalým zavíracím systémem SOFT CLOSE 1062 Kč, zdroj: hura-nabytek.cz

Záchodové prkénko s pomalým zavíracím systémem SOFT CLOSE 1062 Kč, zdroj: hura-nabytek.cz

Když přijdete do obchodu

Jakmile přijdete do obchodu, zaměřte se nejprve na parametry, které potřebujete znát, až potom vybírejte podle vzhledu. V prodejně byste měli najít i rozměry daných prkének, ale pokud tomu tak není, vezměte si raději metr a změřte si to. Jedině tak předejdete problémům.

V českých obchodech seženete nejčastěji sedátka na záchodé mísy značky Jika

Možná jste si mysleli, že záchody mají univerzální velikost, ale nyní jste zjistili, že jste na omylu. Je proto nezbytné při výběru nového záchodového prkénka být opatrný. Pokud totiž koupíte špatné prkénko, pak ho na záchod nenainstalujete, a pak ho budete muset vrátit, nebo si koupit rovnou novou záchodovou mísu. Což se může pěkně prodražit.

Designové záchodové prkénko 1086 Kč, zdroj: mujdumazahrada.cz

Designové záchodové prkénko 1086 Kč, zdroj: mujdumazahrada.cz

Nejlevnější sedátka koupíte již od pár desetikorun, střední třída se pohybuje do tisíce korun, dražší jsou pak vyráběny jako designové v omezených sériích.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bytová jádra, Koupelny se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.