Jaké zvolit barvy do ložnice?

shutterstock.com

shutterstock.com

Ke kvalitnímu odpočinku v ložnici přispívá nejen dobrá postel a voňavé ložní povlečení, ale také různé detaily. Krom jiného hrají svou roli barvy stěn. Některé totiž v prostoru ložnice působí značně nepatřičně. Pokud si tedy z místnosti chcete udělat skutečně příjemné místo, pak vám poradíme, jak kombinovat barvy v interiéru ložnice.

Barvy stěn hrají v ložnici důležitou roli. Zvláště tehdy, odpočíváte-li v pokoji občas i přes den. Hledět na zdi, které jsou vymalovány v nepatřičných barvách, může mít negativní vliv na odpočinek a regeneraci. Platí zde základní pravidlo – do ložnice volte takové barvy a jejich kombinace, které působí uklidňujícím dojmem.

Vyhněte se ostrým a příliš výrazným barvám

Už z tohoto základního pravidla je patrné, že byste se měli vyhnout příliš výrazným barvám či ostrým kombinacím v případě, že jsou zdi vymalované několika barvami najednou. V žádném případě zde není vhodná černá, to snad ale pochopí každý. Zapomeňte ale také například na křiklavě červenou barvu či jakékoliv výrazné a syté barvy.

Výraznější povlečení zútulní vaši ložnici, zdroj: shutterstock.com

Výraznější povlečení zútulní vaši ložnici, zdroj: shutterstock.com

Nejvhodnější kombinace barev do ložnice

Zklidňující efekt mají naopak jemné barvy, mezi něž patří šedá, světle modrá, zelená či světle fialová. Zejména modrá je do ložnice výborným řešením, ovšem i v jejím případě platí, že se to nesmí přehánět se sytostí.

Pokud se rozhodnete pro kombinaci dvou barev, pak vězte, že dobře působí například šedá s olivově zelenou či modrou.

Barvy do dětského pokoje

Trochu jiná je situace v případě, že hledáte vhodné barvy do dětského pokoje, v němž děti rovněž spí. Dětský pokojík je ideální rozdělit do několika zón. V místech, která jsou určena ke hraní, lze zvolit pestřejší a výraznější barvy tak, aby bylo znát, že jde o místnost, která je určena pro malé děti. Stěny v blízkosti postýlky by však opět měly být vymalovány spíše v jemnějších odstínech barev.

Nezapomeňte také na to, že barvy stěn je dobré volit podle toho, jaký máte v místnosti nábytek a další vybavení, tedy například koberce. Zvolíte-li třeba oblíbený dětský nábytek Pegas, který je vyroben v modré, limetkové, růžové či pomerančové barvě, měl by se podle toho řídit i výběr barvy na stěny. Ideální je, pokud jsou stěny vymalovány stejnou barvou, pouze v jiném (světlejším či tmavším) odstínu. Místnost pak působí kompaktně a útulně.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.