Česká vás rekonstrukce staré zahrady?

shutterstock.com

shutterstock.com

Vlastníte nebo jste právě zdědili starou zahradu? Pokud chcete zahradu využívat, pravděpodobně vás čeká její celková přeměna. Ať už si na rekonstrukci zahrady pozvete odbornou firmu, nebo si plánujete zahradu přeměnit vlastními silami, podívejte se, jaké úpravy bude pravděpodobně potřeba provést.

Důvody k rekonstrukci zahrady

Hlavním důvodem k rekonstrukci zahrady je její nevhodné rozčlenění. V dřívějších letech zahrady sloužily především jako užitková plocha k pěstování ovoce i zeleniny. Okrasná část zahrady se vyskytovala pouze ve formě malé předzahrádky či několika záhonů podél zdí domu. Naopak rekreační části zahrady sloužící k posezení se nevěnovala velká pozornost.

V průběhu let se pohled lidí na využití zahrady výrazně proměnil. Užitková část zahrady se zmenšila či dokonce zcela chybí. Dominantou zahrady se stává upravený prostor k venkovnímu posezení mnohdy s možností grilování a v posledních několika letech se stává neodmyslitelnou částí zahrady také bazén i volné prostranství pro sportovní vyžití (badminton, petang, ping-pong,…). Stále častěji si lidé nechávají zpracovat návrh realizace zahrady od zahradních architektů. Jen tak máte záruku, že za pár let nebudete muset zahradu opět předělávat kvůli nevhodné skladně dřevin.

Při rekonstrukci zahrady se nejčastěji přistupuje k:

  • vytvoření pohodlného prostoru pro posezení
  • realizaci bazénu
  • prořezání přerostlých dřevin
  • revitalizaci trávníku
  • vytvoření optického předělu mezi užitkovou a okrasnou částí zahrady
  • u zahrad ve svahu je často třeba přistoupit k estetickému řešení svahu, např. pomocí  suché zídky či svahovek

Příliš hustá výsadba dřevin

Na staré zahradě vás s největší pravděpodobností čeká práce se vzrostlými stromy. Velmi často se stává, že při výsadbě nebyl brán ohled na budoucí velikost stromů a stromy jsou vysazeny příliš blízko sebe. V takovém případě můžete volit buď pokácení některých stromů. Nebo, pokud jsou stromy zdravé a přejete si je zachovat, existuje možnost jejich přesazení na vhodnější místo.

U některých stromů postačí prořezat větve, některé přerostlé stromy mohou naopak zahradě ubírat světla či dokonce může hrozit nebezpečí jejich pádu. V takovém případě se vyplatí přistoupit ke kácení.

Upravený trávník

Pravděpodobně i trávník bude potřebovat zvýšenou péči. Mezi trávou můžete nalézt nejen plevel, ale také mech, kterých se můžete zbavit pomocí chemie, ale také mechanicky. Na holých místech zasejte nová travní semínka.

Z estetického ale také praktického hlediska (snadné sekání trávy) se vyplatí vhodně oddělit zatravněnou plochu od okrasných záhonů i chodníčků. K tomu účelu výborně poslouží obrubníky kamenné či plastové v přírodním odstínu.

Tip: Využijte návrhu zahrady pro oblast Brno a okolí

Prostor pro odpočinek

Při rekonstrukci zahrady je třeba ponechat dostatečně velký prostor pro zahradní posezení a bazén. Pro zahradní posezení je vhodné vybrat místo, které se nachází v blízkosti domu, abyste s občerstvením pro sebe i návštěvu nemuseli přebíhat celou zahradu.

Zároveň by toto místo mělo být dostatečně kryto před zraky okolí, abyste si uchovali pocit soukromí a mělo by být i dostatečně velké a světlé. V jarních a podzimních měsících jistě oceníte posezení na prosluněném místě, v letních vedrech se proti slunci můžete chránit vhodným zastíněním.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.