Využití kaleného skla v interiéru

shutterstock.com

shutterstock.com

Moderní interiéry se vyznačují především vzdušností. Postupně se do současného vybavení bytů stále více dostávají skleněné prvky. Sklo totiž místnost nejen prosvětlí, ale také opticky zvětší, proto velmi dobře vyhovuje současnému trendu vzdušných interiérů. Pro stále oblíbenější velké skleněné plochy je však třeba použít speciálně tvrzeného skla, aby byla zajištěna bezpečnost.

Kalené sklo

Obyčejné sklo je velmi křehké. Jeho vlastnosti lze změnit procesem zvaným kalení skla. Skleněný výrobek se ohřeje na teplotu vyšší než 620ºC a následně je jeho povrch rychle ochlazen vzduchovou sprchou. Tímto procesem se změní fyzikální vlastnosti skla. Sklo je až pětkrát odolnější proti nárazům, má vyšší pevnost v ohybu a oproti běžnému sklu se vyznačuje vyšší tepelnou odolností. Při případném rozbití se netříští na nebezpečné ostré střepy. Kalené sklo se rozpadá na malé krychličky, riziko pořezání je tedy minimální.

Ke kalení skla dochází až po dohotovení požadovaného výrobku. Po procesu kalení se sklo již dále netvaruje.

Využití v interiéru

Kalené sklo se využívá všude tam, kde jsou zvýšené nároky na pevnost skleněné plochy a tam, kde je potřeba zajistit ochranu proti pořezání. Využívá se například na autobusových zastávkách, uplatní se i ve stavebnictví, například u kabin jeřábů, ale stále více se dostává i do domácností.

Dveře

Výplně prosklených dveří jsou často vyrobeny z obyčejného skla. Rodiče malých dětí však často volí výplně ze skla kaleného, aby předešli rozbití dveří a zranění svých potomků. Do obliby se dnes dostávají také dveře celoskleněné. U nich už je použití kaleného (=tvrzeného) skla nutností.

Celoskleněné dveře, zdroj: shutterstock.com

Celoskleněné dveře, zdroj: shutterstock.com

Tloušťka skleněných výplní dveří postačí 8 mm. Pokud se však jedná o dveře celoskleněné, minimální tloušťka skla by měla být 9 mm. Celoskleněné dveře najdete v řadě provedení a volit můžete jak mezi dveřmi klasickými, tak i posuvnými.

Koupelna

Nejčastěji se s využitím kaleného skla v domácnosti setkáte v koupelně. Využívá se především na stěny sprchových koutů. Ale i dvířka koupelnových skříněk mohou často být vyrobeny z tohoto materiálu. Mezi méně obvyklé, avšak na trhu dostupné, patří například skleněné umyvadlo.

Další vybavení domova

Kalené sklo najdete nejen u koupelnových skříněk. Může být také součástí nábytku v obývacím pokoji. Zde najdete především konferenční stolky se skleněnou deskou, ale i dvířka některých skřínek mohou být skleněná. Stejně tak objevíte prosklené skříňky i v kuchyních. Sklo také pomalu vytlačuje klasické obložení zdi za kuchyňskou linkou kachličkami. Skleněná deska chránící zeď nabízí nejen zajímavý vzhled, ale vzhledem k absenci spár usnadňuje i údržbu.

Kalené sklo za kuchyňskou linku, zdroj: shutterstock.com

Kalené sklo za kuchyňskou linku, zdroj: shutterstock.com

K méně tradičnímu zastoupení skla v kuchyni patří například skleněné kuchyňské pracovní desky, ty však vyžadují pečlivost při instalaci, je třeba je umístit na zcela rovný povrch.

Prosklené stěny

Prosklené stěny se objevují jako vzdušný předěl mezi obývacím pokojem a halou či předsíní. Podobně jsou využívány i jako předěl mezi obývacím pokojem a kuchyní nebo mezi kuchyní a jídelním koutem. Stejně jako celoskleněné dveře i tyto stěny najdete v mnoha podobách a můžete volit z velké škály zdobení skla.

V nabídce jsou skla čirá, větší intimitu zajišťují skla průsvitná a každý tento typ může být zdoben pískováním či gravírováním. Tímto způsobem může být vytvořeno velké množství různorodých ozdobných motivů na dveřích i prosklených stěnách.

Článek sepsán ve spolupráci s firmou flotis.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Koupelny se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.