Představujeme sanaci povrchů tryskáním

tryskani-piskovani-ars.cz

tryskani-piskovani-ars.cz

I do povrchů, které vypadají nezničitelně, se jednou zakousne zub času. Beton se začne vlivem povětrnostních podmínek rozpadat, kovové povrchy napadá koroze a majiteli domu zbývají jen oči pro pláč. V takovém případě se začínají v jeho hlavě rodit první plány na rekonstrukci. Jenže co když nemá prostředky popřípadě chuť stavět všechno od začátku? V následujícím článku si řekneme, jak vrátit poničeným povrchům zašlý lesk, aniž by musely být kovové či zděné plochy kompletně vyměněny.

Princip sanace tryskáním

Technologie sanace zdiva tryskáním funguje na principu vrhání abrazivních částic (nejčastěji ve formě písku, korundu nebo ocelové drti o různé hrubosti) za pomoci kompresoru proti postiženému povrchu. To má za následek šetrné odstranění starého nátěru, drolícího se betonu či malty, popřípadě lepidla po osekání dlaždiček. Vyhlazený povrch je následně připraven pro nanesení nových nátěrových hmot, omítek nebo stěrek.

Abrazivní čištění fasád je nejčastějším a nejefektivnějším způsobem odstraňování graffiti z městských budov

Suché vs. mokré tryskání

Tryskání může probíhat suchou nebo mokrou cestou. Jak už název napovídá, suché tryskání vrhá abrazivo proti povrchu za pomoci vzduchu, na rozdíl od mokrého tryskání, které místo toho využívá vodu. Jednotlivé metody mají samozřejmě své výhody a nevýhody, které je třeba brát v úvahu.

 Tryskání Výhody Nevýhody
Suché Nepromáčí se zdivo
Okolí není zablácené
Vysoká prašnost
Je zapotřebí používat ochranné pomůcky
Mokré Nevzniká prašnost
Menší spotřeba abraziva
Pracovník nepotřebuje ochranné pomůcky
Vysoká spotřeba vody
Promočení zdiva
Zablácení okolního prostoru

Faktory ovlivňující výsledek

Na výsledný efekt tryskání má vliv hned několik faktorů. V prvé řadě by měla práce provádět zkušená osoba. V případě neodborného zásahu by povrch nemusel vypadat přesně podle představ. Pokud si přeci jenom chcete povrch ošetřit sami, měli byste si to nejprve vyzkoušet tzv. nanečisto.

Dalším důležitým faktorem je volba vhodného abraziva. Pro odstranění silné vrstvy starého betonu je zapotřebí zvolit abrazivo o vyšší hrubosti. Graffiti ze zdi vaší garáže bez poškození omítky zase nejlépe obstará jemné abrazivo například pomocí tryskání pískem. Samozřejmě má svůj vliv i tlak, pod kterým je abrazivo vrháno proti ošetřovanému povrchu a také vzdálenost trysky od povrchu.

Svůj podíl na provedení práce mají i nástavce, kterými abrazivo vychází. Každý z nich zvyšuje, popřípadě snižuje agresivitu, se kterou abrazivo dopadá na povrch. Pro ošetření povrchu, u kterého je třeba zachovat stávající strukturu, popřípadě pokud má být odstraněná vrstva v řádu setin milimetru,  existují dokonce nástavce pro šetrné tryskání.

Proč zvolit metodu sanace povrchů tryskáním?

Možná si řeknete, že povrchy se dají čistit tradičnějším způsobem, pro tryskání ovšem hovoří spousta kladů. V prvé řadě je to nenáročnost. Představte si, kolik času a energie by vás stálo odsekávání starého betonu nebo seškrabávání rzi z větších ploch drátěným kartáčem. K čištění dále nepotřebujete žádnou chemii, metoda je tak šetrná k vašemu zdraví i k životnímu prostředí. Tryskáním lze také ošetřit téměř jakýkoliv povrch. Kromě zděných ploch a kovových materiálů si hravě poradí i se dřevem, kamenem nebo dlažbou.

Zapomeňte na staré neefektivní způsoby a nechte váš domov zazářit novotou!

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.