Jak ušetřit na ohřevu teplé vody?

shutterstock.com

shutterstock.com

Vzhledem k cenám energií je každá domácnost nucena hledět na co nejnižší spotřebu. Hlavní důraz se v současnosti klade na úsporu za vytápění. Ale zapomínat by se nemělo také na výši útraty za teplou vodu. I ta tvoří velký podíl na finančních nákladech na provoz domácnosti.

Máte-li vlastní ohřev, můžete jej regulovat

Jakmile se narazí na téma, jak ušetřit za teplou vodu (TUV), každému se vybaví, že by s ní neměl plýtvat. A pravdou je, že majitelé bytů, do nichž je dodávána teplá voda, ani jinou možnost nemají.

Ale ve starších bytech, kde si musíte zajistit ohřev teplé vody sami, nebo v rodinných domech máte situaci více ve svých rukou. Jenže návod, jak ušetřit, není pro všechny domácnosti stejný. Záleží na počtu osob i frekvenci používání teplé vody.

Jaký způsob ohřevu zvolit?

Sprchování sníží spotřebu vody, zdroj: shutterstock.com

Sprchování sníží spotřebu vody, zdroj: shutterstock.com

Velmi výrazně se liší především spotřeba teplé vody v běžné domácnosti a na víkendových chatách. V případě chat se vyplatí zajistit ohřev vody pouze průtokovým ohřívačem.

Vzhledem k tomu, že na chatě pobýváte jen občas a spotřeba vody není velká, může se průtokové ohřívání vyplatit, i když na první pohled působí tento ohřev vody neekonomicky. Ale v případě nízké a občasné spotřeby by naopak bylo plýtvání energií ohřívat velké množství vody v bojleru.

Pochopitelně se také liší přístup k ohřevu teplé vody v bytě a v rodinném domě, kde lze spojit ohřev teplé vody s vytápěním domu. Rodiny žijící v bytě mohou ovlivnit cenu teplé vody drobnými vychytávkami, jako je termostatická vodovodní baterie. U této baterie lze nastavit požadovanou teplotu vody, která má z kohoutku vytékat. Díky tomu zbytečně neodteče do odpadu teplá voda během ladění příjemné teploty proudu vody.

Dále můžete ušetřit také výměnou zastaralého ohřívače vody za nový efektivnější přístroj. Z hlediska nákladů vychází levněji ohřívat vodu plynem než elektrickou energií (byť její cena v posledních letech mírně klesla).

Jak ušetřit za teplou vodu v rodinném domě

Nejvíce možností, jak zajistit nižší náklady na teplou vodu, mají obyvatelé rodinných domů. Volit můžete hned z několik úsporných variant ohřevu vody:

  • solární ohřev – sluneční záření je zadarmo, solární ohřev vody vás proto bude stát především počáteční investici do solárních panelů, počítat také musíte s dostatkem prostoru pro nádrž na teplou vodu. V letním období se daří veškerou spotřebu teplé vody zajistit díky solárnímu ohřevu. V zimě, kdy je slunečního svitu méně, budete kombinovat solární ohřev s další metodou. Tímto způsobem ohřevu můžete ušetřit až 70% nákladů na teplou vodu.
  • tepelné čerpadlo – velký vzestup zažívá využití tepelných čerpadel. Ta slouží nejen k ušetření za vytápění domu, ale také se mohou podílet na snížení nákladů na ohřev teplé vody. Klasické tepelné čerpadlo vám tedy zajistí dvojí službu, ušetříte za teplou vodu i topení.
  • bojler s integrovaným tepelným čerpadlem – zajímavým řešením je také bojler s integrovaným tepelným čerpadlem. To dokáže k ohřevu vody využívat odpadní teplý vzduch z domu. Ochlazený vzduch je poté vypuštěn buď ven nebo ho lze vést například do spíže, kde oceníme nižší teplotu vzduchu.
Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.