Co zvládne hodinový manžel a kdy už budete potřebovat řemeslníka?

shutterstock.com

shutterstock.com

V žádném bytě nebo domě není nouze o různé opravy a často i předělávky. S některými si člověk běžně poradí sám. Ale pokud žije v domácnosti žena bez manžela, raději si přivolá odbornou pomoc. A výjimku netvoří ani domácnosti, kde hlava rodiny nechybí. Každý muž není rozený kutil, navíc profesně vytížení muži často nemají čas ani energii věnovat se neustálé a mnohdy nudné údržbě domácnosti. Rádi proto rovněž využijí služeb hodinového manžela či řemeslníků.

Rozdíl mezi hodinovým manželem a řemeslníkem

Pokud doma řešíte nějakou závadu a nevíte si s ní rady, není žádný velký problém najít profesionála, který vám pomůže. Dnes již nemusíte hledat pouze v telefonním seznamu, na většinu řemeslníků najdete kontakt také na internetu.

Největší výhodou hodinového manžela je, že zastane mnoho rozdílných činností na které byste jinak museli pozvat více různých odborníků

Nejprve se však potřebujete rozhodnout, jakého řemeslníka budete potřebovat. Jednou z možností je pozvat si hodinového manžela. Ti nabízí velmi široké spektrum služeb a zastanou všemožné drobné opravy v bytě. Řada z nich nabízí i práce většího rozsahu, ale v takovém případě byste již měli vybírat obezřetněji a zjistit si, zda má hodinový manžel na nabízenou činnost nějaké oprávnění.

Pravidla pro zřízení živnosti jako hodinový manžel nebo jako specializovaný řemeslník jsou totiž velmi odlišná. U hodinového manžela se předpokládá, že bude vykonávat pouze drobné práce a opravy, na něž nepotřebuje speciální znalosti a zkušenosti.

Řemeslníci však ke zřízení své živnosti potřebují doložit také oprávnění k výkonu konkrétní činnosti (například malíř, instalatér, topenář, zedník, truhlář). V důsledku toho potom nabízí pouze konkrétní práce v rozsahu svého zaměření.

Hodinový manžel zvládne všechny drobné opravy v bytě, zdroj: shutterstock.com

Hodinový manžel zvládne všechny drobné opravy v bytě, zdroj: shutterstock.com

Zvolit hodinového manžela nebo řemeslníka?

To závisí na rozsahu a druhu prací. Pokud potřebujete pouze drobné opravy, které by zvládl i pracovně nevytížený manžel, můžete se obrátit na hodinového manžela. Výhodou je i to, že není specializován na pouhou jednu činnost. Na několik drobných oprav vám stačí pozvat si jednoho člověka a nemusíte hledat více řemeslníků. Hodinový manžel dokáže pomoci s následujícími úkony:

  • montáž nábytku, který vám z prodejny dodají v rozloženém stavu
  • drobné opravy nábytku – přišroubování upadlých úchytek, apod.
  • zavěšování poliček a háčků do zdi, garnýží nebo zrcadel
  • úklid – například mytí oken a další domácí práce
  • sekání trávníku, hrabání listí, stříhání živého plotu
  • opravy kapajících kohoutků, protékajícího WC

Někteří nabízí i daleko širší spektrum služeb, které zahrnují i složitější instalatérské práce, malířské práce v Praze, opravy elektroinstalace jako výměna vypínačů, zásuvek atd. Někteří hodinoví manželé se pouští i do bouracích nebo zednických prací. To už jsou často běžní řemeslníci, kteří jen využili moderního označení hodinový manžel k získání více zakázek.

Náročnější práce přenechejte raději zkušenému řemeslníkovi

Na náročnější rekonstrukce bytu je však lepší si přizvat odborného řemeslníka nebo specializovanou firmu, která má oprávnění danou činnost vykonávat. Především na revize a opravy elektroinstalace a plynu si vždy zavolejte specializovaného řemeslníka, který vám potvrdí revizní zprávu. Rovněž na větší opravy vodovodu či toalety raději přizvěte instalatéra.

V praxi můžete narazit na to, že firmy nabízející řemeslné práce v Praze jsou během léta velmi vytížené a nemusí tak být hned k dispozici. Neakutní opravy je tak vhodné u nich poptávat dlouho dopředu.

Odborné práce raději přenechejte řemeslníkovi s patřičným vzděláním, zdroj: shutterstock.com

Odborné práce raději přenechejte řemeslníkovi s patřičným vzděláním, zdroj: shutterstock.com

Jak se liší ceny prací?

Již z názvu hodinový manžel vyplývá, že hlavním způsobem účtování jsou odpracované hodiny. Cena se pohybuje od 250 Kč až 500 Kč za hodinu. Platí, že nižší cena platí spíše v menších městech a zejména v Praze se spíše blíží horní hranici. Součástí hodinové sazby ještě není doprava na místo výkonu práce a také použitý materiál.

U řemeslných firem počítejte spíše se sazbou blížící se horní hranici, ale zase při větších zakázkách se spíše používá pevný rozpočet na celý rozsah prací. Máte tak předem jisté, kolik vás celá rekonstrukce bude stát.

Jak se rozhodnout?

Pravidlo je tedy jednoduché. Pokud potřebujete drobné opravy co nejdříve, nejlépe vám pomůže hodinový manžel. Na specializované práce si pozvěte raději řemeslníka nebo odbornou firmu. Nezapomeňte je ale poptávat s dostatečným předstihem.

Stejně uvažujte i při rekonstrukcích bytu. Takovou opravu se spíše vyplatí svěřit odborné firmě, která má k dispozici pracovníky z různých oborů a tím dokáže zkrátit dobu rekonstrukce na minimum.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.