5 otázek, na které musíte znát odpověď před výběrem vany do koupelny

shutterstock.com

shutterstock.com

Sprchování šetří čas i vodu, ale stále se najde spousta z nás, kteří na koupel ve vaně nedají dopustit. Právě proto raději jdou proti proudu a při zařizování koupelny zvolí vanu místo sprchového koutu. Na co vše je třeba myslet při koupi nové vany?

1. Rozměry

Rozměry vany byste měli promyslet s ohledem na způsob využívání a na osoby, které budou koupelnu užívat nejčastěji. Vana by měla být svými rozměry dostačující i pro největšího člena rodiny.

U něj se soustřeďte nejen na výšku postavy. Je třeba zvážit také šířku vany, aby se v ní mohl každý pohodlně umýt. Největšího člena rodiny proto poproste, aby dal ruce mírně v bok. Podle rozpětí jeho loktů lze odhadnout, jak široká vana bude dostačující.

Pokud milujete romantické koupele ve dvou, oceníte široké a dlouhé vany, případně můžete vybrat přímo vanu pro dva. Zde je však na místě zvážit, zda při běžné koupeli v této vaně nebudete zbytečně plýtvat vodou.

Rozměry vany se však ne vždy mohou ohlížet pouze na pohodlí obyvatel bytu. Někdy budete limitováni rozměry koupelny, který vám zůstane při rekonstrukci koupelny v Ostravě. Najděte tedy kompromis mezi pohodlím ve vaně a dostatkem volného prostoru v koupelně po instalaci vany.

Pokud máte dostatek prostoru, můžete zvolit volně stojící vanu, zdroj: siko-koupelny.cz

Pokud máte dostatek prostoru, můžete zvolit volně stojící vanu, zdroj: siko-koupelny.cz

2. Tvar

Tvarem vany není myšleno jen to, zda se jedná o klasickou obdélníkovou vanu nebo vanu rohovou. Je vhodné zvážit také to, jak je profilovaný vnitřek vany a zda bude pohodlný.

Z hlediska vnějšího tvaru platí, že samostatně stojící a rohové vany jsou vhodné do větších koupelen, jelikož zabírají velké množství prostoru. V malých koupelnách proto raději volte obdélníkovou vanu nebo vanu se zkoseným rohem v místě nohou, tzv. asymetrickou. Více o jednotlivých tvarech se dočtete na specializovaném blogu o koupelnách.

3. Materiál

Velkou otázkou je také volba materiálu vany. Volit můžete mezi:

  • litinovými – litinové vany ještě stále někteří výrobci nabízí, mezi jejich výhody patří vysoká pevnost a odolnost, dále také dobré tepelně izolační vlastnosti. Nevýhodou je vysoká hmotnost litinové vany, která může vadit při přepravě nebo při instalaci do bytových jader v panelových domech.
  • ocelovými smaltovými – smaltové vany ze současné nabídky také nemizí, při kvalitním provedení se totiž jedná o materiál, který výtečně odolá poškrábání, přísadám do koupele i barvám na vlasy
  • akrylátovými – v současné době velice oblíbený materiál. Díky snadné tvarovatelnosti najdete mezi akrylátovými vanami velké množství tvarů. Dále nabízí výborné tepelně izolační vlastnosti a snadnou instalaci madel a dalších doplňků. Nevýhodou je vyšší náchylnost k poškrábání i obarvení od některých přípravků.
  • quarylové – moderní quarylové vany jsou velmi odolné vůči poškození, materiál je protiskluzový
  • umělý mramor – působí velmi luxusním dojmem, umožňuje různá probarvení i neomezené možnosti ve tvaru vany, materiál je rovněž velmi odolný vůči poškrábání
Menší koupelna omezuje výběr vany, zdroj: siko-koupelny.cz

Menší koupelna omezuje výběr vany, zdroj: siko-koupelny.cz

4. Způsob využití

Rozhodování o rozměrech i materiálu vany vám usnadní zamyšlení nad budoucím využitím vany. Pokud bude vanu využívat starší člověk nebo děti, je třeba volit ideálně vanu s protiskluzovým povrchem.

V případě dětí navíc s povrchem odolným vůči oděru. Pokud vlastníte psa, kterého budete mýt ve vaně, určitě nevolte vanu akrylátovou, kterou by brzy poničili psí drápky.

5. Doplňky

Tvar i materiál vany ovlivní i to, zda budete vanu chtít doplnit o něco navíc kromě vodovodní baterie do koupelny. Nejvyužívanějším doplňkem bývají madla, která pomohou při vystupování z vany lidem s pohybovým omezením.

Velmi oblíbeným doplňkem je také sprchovací zástěna, díky níž se můžete ve vaně pohodlně sprchovat, aniž byste zmáčeli celou podlahu koupelny. Hydromasážní systém oceníte při relaxaci. Instalaci tohoto systému usnadňují akrylátové vany.

Odtok uprostřed je výhodný pro společné koupání s partnerem. Ocení ho ale také děti, které se koupou společně a hádají, které z nich bude sedět na straně u odtoku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Koupelny se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.