Alternativní způsob vytápění

Dům, který je přátelský ke svým obyvatelům, je bezpečný, pohodlný a především teplý. Tradiční topidla jsou stále nejoblíbenějším způsobem vytápění vašeho domova. V moderní výstavbě se ale dbá na dvě základní věci, a to energetickou efektivitu a skrytí co největšího počtu prvků tvořících různé typy instalací.

solar

Jaké alternativní druhy vytápění lze vybrat?

Vytápění můžete podpořit alternativními způsoby a v některých místnostech, například v koupelně, lze bez obav upustit od instalace radiátorů ve prospěch jiných topných systémů. Jaká řešení, kromě těch tradičních tedy uplatnit? Při výběru a následné instalaci alternativních zdrojů nezapomeňte na to, že jsou potřeba určité zdroje napětí. K tomu poslouží zdroje Meanwell.

Podlahové vytápění je stále oblíbenější. Donedávna se používalo pouze v koupelnách, kuchyních a předsíních, nyní se s úspěchem instaluje i do pokojů.

Teplá podlaha je zárukou pohodlí a svobody při chůzi naboso. V místnostech vytápěných podlahovým vytápěním se teplo šíří rovnoměrně, navíc jsou všechny prvky systému neviditelné a nemusíme přemýšlet, jak zamaskovat vyčnívající radiátor. U radiátorů je to zcela naopak, při sezení blízko radiátoru můžeme pociťovat nepohodlí způsobené příliš vysokou teplotou, zatímco na opačném konci místnosti může být teplota okolí i o jeden stupeň nižší.

Vytápění pomocí krbu či solárních kolektorů

Dalším způsobem vytváření tepla ve vašem domě je instalace krbu. Jsou vysoce exponované, ale jejich současný design znamená, že krby jsou pojaty jako moderní a mimořádně elegantní dekorativní prvky, které dodávají místnosti jedinečný charakter a vytvářejí útulnou atmosféru.

Nepříjemností může být nutnost častého přikládání dřeva do topeniště.

Solární kolektory umožňují využívat sluneční energii k vytápění. Takto získané teplo lze využít k ohřevu vody a částečnému vytápění interiéru domu. Kolektory se nejčastěji instalují na střechy domů. Jejich instalace je bohužel poměrně nákladná. Dalším, méně obvyklým alternativním způsobem výroby tepla je využití tzv. tepelného čerpadla, které využívá energii uloženou v zemi. Solární systémy vytápění a chlazení využívají k vytápění a chlazení tepelnou energii ze slunce místo elektřiny, ropy nebo zemního plynu. Většina systémů se skládá ze solárního kolektoru, izolovaného potrubí a zásobníku teplé vody. Solární kolektorové panely se instalují mimo dům, obvykle na jižní stěnu.

Geotermální vytápění

Ve srovnání s tradičními vzduchovými tepelnými čerpadly jsou geotermální tepelná čerpadla tišší a nezávisí na teplotě venkovního vzduchu. Tyto systémy také vyžadují malou údržbu a mají dlouhou životnost. Geotermální tepelná čerpadla využívající zemskou teplotu, která zůstává poměrně konstantní jen několik stop pod povrchem, vyměňují teplo se zemí, místo aby využívali teplotu venkovního vzduchu. Tento proces umožňuje majitelům domů šetřit náklady na energii a vytápění, i když počáteční geotermální instalace může být výrazně dražší než tradiční systémy zdrojů vzduchu.

Hybridní kamna

Pro majitele domů v mírném klimatu (kde teploty jen občas klesnou pod 30 stupňů Fahrenheita) může být hybridní systém vytápění nákladově efektivní. Hybridní systémy využívají hlavně elektřinu, ale mají sekundární zdroj paliva, často zemní plyn, který se zapíná v obdobích vysoké poptávky. Většina hybridních systémů využívá venkovní čidlo a termostat k aktivaci dalšího zdroje při poklesu teploty. Protože zemní plyn je obvykle levnější než elektřina, provoz hybridních systémů může být v některých regionech levnější než čistě elektrické systémy.

Kontakt:

MI6 s.r.o.
Javůrek 20
664 83 Domašov u Brna
www.eshop-meanwell.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.