Jak snadno poznat pravé a levé dveře?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Zařizujete nový dům nebo rekonstruujete starší byt? Potom vás jistě čeká koupě dveří. Co všechno byste si před návštěvou prodejce dveří měli zjistit? Pro objednávku budete potřebovat znát rozměry dveří i jejich typ.

Levé a pravé dveře

První dotaz prodejce se bude týkat typu dveří. Jak poznáte, jestli potřebujete dveře levé nebo pravé? Velice snadno. V každé místnosti svého obydlí se postavte ke dveřím z té strany, na níž jsou na zárubni viditelně umístěny panty.

Schématické znázornění otevírání dveří, zdroj: htdvere.cz

Schématické znázornění otevírání dveří, zdroj: htdvere.cz

Pokud panty visí po pravé straně dveřního otvoru, jedná se o dveře pravé. Analogicky dveře levé jsou ty, jejichž panty visí na levé straně dveří. Po projití celého bytu zjistíte, kolik levých a kolik pravých dveří budete potřebovat.

Rozměry dveří

Dalším nezbytným údajem na objednávce jsou rozměry dveří. Výška dveří bývá zpravidla všude stejná a to 197 centimetrů. Přesto si pro jistotu změřte i výšku dveřního otvoru. Důležitá je však především šíře dveří. V interiéru se nejčastěji používají dveře o šíři 80 a 60 cm. Přičemž šedesátkové dveře se používají pouze pro vstup do koupelny, WC nebo do spíže či malé komory.

Pro vstup do obytných místností se nejčastěji používají dveře o šířce 80 cm. Ovšem v netypických malých prostorách je možné uvažovat i o dveřích užších. Velmi rozšířené jsou také dveře široké 90 cm, ty se však nejčastěji využívají jako dveře vstupní.

Ve velkých domech či prostorných bytech nejsou výjimkou ani dveře širší než 90 cm, které umocní velkolepost prostoru.

Rozměr dveří zjistíte podle šíře zárubně. Postačí změřit její vnitřní šíři, tedy šíři volného prostoru mezi oběma stranami zárubně v nejužším místě.

Šíře dveří Určení
60 cm WC, koupelna, šatna, spíž
80 cm Dětský pokoj, ložnice, pracovna
90 cm Vstupní dveře
100 cm a více Spojení obývacího pokoje a kuchyně
Dveře v bezbariérovém bytě

Vnitřní nebo vnější otevírání

U dveří se ještě rozlišuje vnější a vnitřní otevírání. To při objednávce dveří potřebovat nebudete. Tento údaj vás ale bude zajímat, pokud teprve plánujete rozmístění dveří v novém prostoru a budete vybírat i typ zárubní.

Rozdíl je velmi jednoduchý. Otevírání ven znamená, že dveřní křídlo se při otevření přesune mimo místnost. Naopak při otevírání dovnitř se dveře otočí do místnosti, kterou oddělují od předsíně.

U vchodových dveří se pro zvýšení bezpečnosti volí zásadně dveře s vnitřním otevíráním. Dveře s otevíráním dovnitř mají totiž panty zavěšeny uvnitř bytu. Případní zloději tak nemají přístup k pantům.

Vlastní rozvržení

Měníte-li dveře ve starším bytě či domě, nemáte mnoho na výběr. Je třeba zvolit dveře podle zárubní. Pokud ale zařizujete nový dům nebo v rámci rekonstrukce měníte v domě či bytě nejen dveře, ale také zárubně, máte volnou ruku.

S novou zárubní lze zaměnit levé dveře za pravé. Rovněž můžete promyslet, zda by vám více vyhovovaly dveře s otevíráním dovnitř nebo ven. Při výběru typu otáčení dveří se zamyslete také nad budoucím rozmístěním nábytku. I to vám napoví, které dveře budou pro vás praktičtější.

Při výměně zárubní lze rovněž zvážit i změnu šíře dveří. Rozšíření dveřního otvoru však vyžaduje zásah do zdi vedle dveří. Je proto třeba prozkoumat, zda se nejedná o nosnou zeď a zda je podobná úprava vůbec možná vzhledem ke statice domu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.