Přehled typů lešení, které jsou dostupné na českém trhu

wikipedia.org

wikipedia.org

Kolem domu je neustále spousta práce. Ať už jde o stavbu nového domu nebo pouhé opravy již stojící stavby. Vzhledem k rozměrům domů se při jakékoliv stavební činnosti neobejdete bez lešení, které vám umožní bezpečnou práci i ve větší výšce.

Kde získat lešení?

Pokud si na stavbu nebo opravu domu přizvete odbornou firmu, odpadne vám starost o to, kde sehnat lešení. Firma provádějící stavební výškové práce zpravidla disponuje vlastním lešením, případně si ho někde zajistí bez vaší asistence.

Řadu prací však dokáže šikovnější kutil zvládnout sám. Stavbou svépomocí ušetří nemalé peníze. Tentokrát je však na stavebníkovi, aby si zajistil bezpečné lešení sám. Koupě vlastního lešení je zbytečně nákladná. Proto je každý rád za známého, který mu je schopen lešení zapůjčit. Nemáte-li takového známého, nemusíte věšet hlavu. Některé stavební firmy v Praze nabízí nejen prodej, ale také pronájem lešení. V případě jednorázových oprav se zapůjčení lešení rozhodně vyplatí.

Typy lešení

Kromě otázky, jak a kde opatřit lešení, vás čeká ještě další rozhodování. Jaký typ lešení zvolit? Na českém trhu jsou k dostání tři základní typy lešení. Přitom každé je vhodné do jiných podmínek i pro jiný druh prací. Podívejme se na ně podrobněji.

Trubkové lešení

Jedná se o nejstarší a tudíž nejznámější druh lešení.  Konstrukce sestává z kovových trubek a je doplněna dřevěnými pochozy. Sestavení konstrukce z trubek je sice časově náročné. Ale trubková konstrukce za to nabízí velkou variabilitu. Lešení lze postavit do libovolného tvaru, díky tomu dokáže lešení kopírovat i různě členité budovy, například kostely, zámky, ale i moderní budovy nestandardních tvarů. Variabilita sestavy umožňuje postavit trubkové lešení i v terénu s většími výškovými rozdíly.

Trubkové lešení nabízí velkou pracovní plochu. Dostatek prostoru nabízí pohodlnější práci při hrubých stavebních pracích – vyzdívání, omítání. Velká plocha lešení se ale někdy může jevit i jako nevýhodná, obzvlášť pokud kolem domu probíhají i zemní výkopové práce. Lešení zabírá velký prostor okolo domu (až dva metry na šířku). Proto není vhodné do těsných prostor a nepříjemnosti může také způsobit v centru města.

Vzhledem ke složitosti a časové náročnosti složení konstrukce trubkového lešení, je jeho montáž i demontáž poměrně drahou záležitostí.

Rámové lešení

Rámové lešení se dnes používá nejčastěji. Zabírá totiž méně místa než lešení trubkové, postačí mu 1 metr prostoru okolo budovy. Rámové lešení je rovněž nazýváno fasádní, protože je využíváno především při opravách fasád, zateplování obvodových stěn domů, při výměnách oken atd.

Rámové lešení v podstatě taktéž sestává z trubek (lakovaných nebo pozinkovaných) a dřevěných pochozů. Jednotlivé díly jsou však uzpůsobeny pro snadné sestavení do jednotlivých rámů. Komponenty lze nakoupit v různých délkách, díky tomu je zajištěna rovněž vysoká flexibila lešení. To se může snadno přizpůsobit atypickému tvaru budovy.

Montáž rámového lešení je výrazně snazší, než je tomu u trubkového lešení. Čas potřebný na jeho montáž je zhruba poloviční.

Hliníkové věže

Hliníkové věže se vyznačují nízkou hmotností konstrukce a velmi snadným a rychlým sestavením. Hliníkové věže se používají všude tam, kde je třeba provést nějaké lokální opravy. Nestaví se po obvodu celé budovy, ale pouze v místě potřeby – například pro opravu či montáž okapů, parapetů atp.

zdroj: hlinikove-leseni.cz

zdroj: hlinikove-leseni.cz

Nevýhodou je malá přizpůsobivost hliníkových věží. Nedokáží se vyrovnat s výklenky na budově. A není možné postavit je na nerovný nezpevněný terén. Nevýhodou je i dlouhodobější pronájem hliníkových věží, který vychází dost draze.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.