Vyznejte se ve zkratkách na realitních serverech

shutterstock.com

shutterstock.com

Chystáte se koupit byt a nevyznáte se ve zkratkách, které se používají na realitních serverech? Systém je jednoduchý, po přečtení našeho článku již nešlápnete vedle a budete přesně vědět, co které označení znamená.

Nejprodávanější byt na trhu je 2+kk

V dnešní době se u bytů na prodej v Praze nejčastěji setkáte s označením 2+kk. Je to proto, že takový byt se v závislosti na lokalitě pohybuje finančně nejčastěji v rozmezí 1,5 – 2,5 milionů. Jedná se tak o ideální bydlení pro mladé páry, které teprve plánují mít děti.

Právě byl zahájen prodej bytů na Vinohradech,
využijte předvánočních slev

Jak bude takový byt vypadat? Dvojka označuje, že bude mít dvě místnosti, což bývá obývací pokoj a ložnice. Přídomek kk znamená kuchyňský kout, který je součástí obývacího pokoje. Dalo by se říct, že před revolucí takový byt v podstatě neexistoval a podobně sloužil byt 2+1. S těmi se můžete setkat především při koupi staršího bytu. Jednička označuje stavebně oddělenou kuchyni.

Kuchyňský kout součástí obývacího pokoje, zdroj: shutterstock.com

Kuchyňský kout součástí obývacího pokoje, zdroj: shutterstock.com

Obytná plocha stejně označených bytů je různá

Mnozí zájemci o bydlení jsou při prohlídce zaskočeni, že byt 2+kk může být i poměrně malý. Dle zákona je stanoveno, že obytná místnost musí mít minimálně 8 m2 (v případě samostatné kuchyně 12m2) a být přímo osvětlená a větratelná. Ostatní prostory jsou z hlediska zákona vedlejší místností (chodba, předsíň, koupelna, záchod, atd.).

Obytná plocha se pak zjistí součtem hlavní a vedlejší obytné plochy. Specifikace 2+kk tak může splnit byt, který má i lehce přes 30m2.

Při stanovení ceny bytu u novostavby v Praze či jinde se vždy vychází právě z obytné plochy bytu. Před koupí je proto vhodné porovnat ceny bytů dle ceny za metr čtvereční, která má lepší vypovídající hodnotu.

Společné sociální zařízení může být jen u menších bytů, zdroj: shutterstock.com

Společné sociální zařízení může být jen u menších bytů, zdroj: shutterstock.com

Sociální zařízení je součástí vždy

U všech bytů na trhu můžeme počítat s tím, že součástí bude i sociální zařízení – koupelna a záchod. Tvoří-li byt nejvýše dvě obytné místnosti, mohou být záchod a koupelna v jedné místnosti. Což splňuje náš modelový byt označený 2+kk.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Dům se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Vyznejte se ve zkratkách na realitních serverech

  1. elis napsal:

    dekuji za vysvetleni

Komentáře nejsou povoleny.