Výměna zámku: někdy nutnost, jindy příležitost pro větší bezpečí

wikipedia.org

wikipedia.org

Dveře, jednoduchý a samozřejmý nástroj, po kterém požadujeme často heroický výkon a nasazení. V každé situaci a za každého počasí musí být pevné, odolné, nerozbitné. Mají vpustit jen toho, kdo může vejít, ostatní mají vstup zakázán. Chrání naše bezpečí i klidný spánek. K tomu používají pevnou konstrukci a zámek. Existují přitom situace, kdy je nasnadě jejich výměna – ať už celých dveří, nebo právě zámku.

Jedním z takových okamžiků může být například ztráta klíčů, příhoda, která se může stát opravdu komukoliv. Často přitom není zřejmé, kde člověk svazek ztratil – jestli někde ve městě, anebo kousek od domu či bytu. Anebo hůř, jestli mu je někdo neodcizil. Pro jistotu se proto při takové situaci doporučuje výměna celého zámku. Starý klíč tak už nikomu neposlouží.

Ztratili jste klíče od bytu? Raději proveďte výměnu zámku – nikdy nevíte, kdo klíčky nalezl

Důvodů je více

Preventivní výměna zámků by se neměla podceňovat například ani při koupi nového bytu či domu nebo při změně nájemníků. Člověk se tím vyhne nepříjemným a nevyžádaným návštěvám, které samozřejmě nemusí mít vždycky pouze nekalé úmysly. Vyloučit se to ale nedá. Podobný případ může nastat například i po bouřlivém partnerském rozchodu.

Bouřlivý rozchod - vyměňte i zámky, ať máte jistotu, zdroj: shutterstock.com

Bouřlivý rozchod – vyměňte i zámky, ať máte jistotu, zdroj: shutterstock.com

Přestože jednotlivé druhy zámků vydrží až 100 tisíc odemčení a zamčení, mohou se s přibývajícími léty opotřebovávat a ztrácet tak svou stoprocentní funkčnost. Nejenže se pak starší zámky nezřídka zasekávají, navíc mnohem více vábí protřelé zloděje, kteří si se starým typem zámků dokážou poradit snáze než s novou technologií. Na klidu přitom nepřidává ani fakt, že metody otevírání dveří jsou popsané na internetu – může si je tak „vyzkoušet“ opravdu každý. Obecně se proto doporučuje zámek vyměnit po pěti až deseti letech běžného provozu.

Příležitost k bezpečí

Tato výměna může být zároveň příležitostí pro navýšení bezpečnostní kvality dveří. Běžná zámková vložka jde proto vyměnit za vložku cylindrickou s určitým stupněm certifikované ochrany. Dveře jdou zároveň opatřit bezpečnostním kováním, které znemožňuje navrtání zámku.

Tuto výměnu už člověk většinou nezvládne sám, měl by se proto bezesporu poradit se zkušenými odborníky. Konzultaci i precizní a rychlou výměnu zámku zabezpečí například brněnské zámečnictví Pospíšil, které dodává bezpečnostní dveře firmy Sherlock. Společnost Sherlock na český trh dlouhodobě přináší jedny z nejkvalitnějších a nejprodávanějších bezpečnostní dveří i jednotlivých zabezpečujících prvků.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Dům se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.