Co je decentrální větrání a proč byste se o něj měli zajímat?

Výměna vzduchu v domácnosti je alfou a omegou zdravého prostředí. Klasické větrání okny však není příliš efektivní, protože při něm dochází k únikům drahého tepla. Nabízí se však několik způsobů, jak problém elegantně vyřešit. Jedním z nich je instalace decentrálních větracích jednotek na bázi rekuperace či regenerace vzduchu.

V čem je lepší než klasický centrální větrací systém?

Princip rekuperace či regenerace vzduchu není složitý. Spočívá v jeho pravidelné výměně za pomoci zpětného zisku tepelné energie. Oproti „klasickému“ centrálnímu systému se decentrální větrací jednotky instalují pouze do obvodových zdí. Výhody jsou zjevné: instalace je mnohem jednodušší, protože nejsou zapotřebí potrubní rozvody. 

Celý systém přitom řídí jediná centrální řídící jednotka, která slouží k nastavení intenzity větrání všech přidružených rekuperačních jednotek. Ty lze ovládat individuálně a navolit specifické podmínky pro jednotlivé zóny.

Majitelé nemovitostí se k decentrálnímu větracímu systému přiklání stále častěji, protože nabízí i mnohé další výhody. Ve srovnání s centrálními větracími systémy jde především o výrazně levnější provoz, ale také snadnou údržbu a tichý chod. 

Je decentrální větrání vhodné i pro vás?

Decentrální rekuperační jednotky jsou vhodné pro většinu typů budov: pro rodinné domy, kanceláře a administrativní budovy i rekreační objekty. Klíčový je výběr správné jednotky a umístění na správném místě.

rekuperační jednotky

Kdo vám s výběrem jednotky pomůže?

Technologie decentrálního větrání přitom nepatří mezi horké novinky. K předním výrobcům patří již od 90. let německá firma inVENTer GmbH, která své systémy prodává na celém světě. Výhradním dovozcem systémů pro Českou republiku je společnost A-Invent. Bližší informace najdete na www.inventer.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.