Vybíráme topení do koupelny: žebřík nebo podlahové topení?

shutterstock.com

shutterstock.com

Abyste se v koupelně cítili dobře po večerním koupání i při ranní očistě, potřebujete mít koupelnu vytopenou na příjemnou teplotu. Pokud tedy právě nejste milovníci otužování. Jak vytápění koupelny vyřešit? Klasické radiátory jsou již prakticky passé. Podívejme se, čím je můžete nahradit.

Koupelnový žebřík

Žebřík v koupelně plní hned dvě funkce. Za prvé nahrazuje klasický radiátor a slouží tedy k vyhřátí koupelny. Zároveň na něm lze velmi pohodlně sušit ručníky. Ručníky úhledně rozvěšené na žebříku navíc nepůsobí v koupelně nijak rušivě, obzvlášť ladí-li barevně s obložením koupelny.

Oproti běžnému radiátoru je výhodou to, že žebřík je úzký, tudíž neční do prostoru koupelny. Je však potřeba počítat s dostatečným místem na zdi pro budoucí žebřík.
Koupelnové radiátory se nejčastěji dodávají v bílé barvě, ale za příplatek můžete zakoupit žebřík i v řadě jiných barev a žebřík tak barevně sladit se zařízením koupelny. V moderně zařízené koupelně se výtečně vyjímá například žebřík chromovaný.

Koupelnový žebřík lze buď napojit na ústřední vytápění domu nebo bytu stejně jako klasický radiátor (to má nevýhodu v tom, že se v letních měsících zpravidla v bytech netopí a žebřík tudíž zůstává studený). Nebo se vyrábí topný žebřík, který umožňuje kombinovat vytápění koupelny ústředním vytápěním i elektřinou. Jedná se o žebříkové radiátory, které lze také zapojit do elektrické zásuvky. Teplo v koupelně si tak můžete zajistit i mimo topnou sezónu.

Podlahové topení

V koupelně můžete někdy cítit nepříjemný chlad, i když bude dostatečně vytopená. Je to způsobeno chladem od podlahy (obzvlášť pokud jsou místnosti pod koupelnou nevytápěny nebo jen temperovány). Nejen že se u země drží chladnější vzduch, ale v koupelně je navíc jako podlahová krytina použita dlažba. Ta je studená a pro bosou nosu nepříjemná. Částečným řešením je využití koupelnových předložek, ale ideálním řešením je právě podlahové vytápění koupelny, které zajistí příjemné teplo.

Podlahové topení může být napojeno na teplovodní okruh. Toto řešení však lze provést pouze při celkové rekonstrukci domu. V bytech je potom prakticky nevyužitelné. Ovšem druhá varianta podlahového topení vyžaduje jen drobnou rekonstrukci podlahy koupelny a je vhodná dokonce i do panelákových bytů. Jedná se topné elektrické rohože, které zvýší podlahu v koupelně pouze o několik milimetrů.

Elektrická topná rohož lze použít pod dlažbu i plovoucí podlahu, zdroj: shutterstock.com

Elektrická topná rohož lze použít pod dlažbu i plovoucí podlahu, zdroj: shutterstock.com

Kombinace podlahového vytápění a žebříku

V předchozích odstavcích jsme poukázali na výhody dvou typů vytápění koupelny. Obě dvě možnosti nabízí určité pohodlí, ale ani jedna nedokáže zastoupit výhody té druhé varianty. Proto, pokud to vaše koupelna alespoň trochu umožňuje, zvolte kombinaci podlahového vytápění a žebříku na zeď. Jen tak získáte ve své koupelně plné pohodlí.

Topný žebřík sice usuší ručníky i vyhřeje koupelnu, ale chladu od nohou nezabrání. Oproti tomu podlahové topení vytvoří v koupelně příznivé klima, ale nedokáže pomoci s usušením ručníků. Topný žebřík oceníte o to víc, pokud máte podlahové vytápění v celém domě. Topný žebřík potom využijete nejen k sušení ručníků, ale také promočeného oblečení atd.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bytová jádra se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.