Stavební práce se neobejdou bez geodetů

Plánování stavby nemovitostí se spojuje s vyřizováním mnoha záležitostí. Neobejdete se ani bez řádně provedené geodetické práce. To se týká nejen obsáhlých developerských projektů, ale rovněž rodinných domků a jiných novostaveb.

Obsah přípravy projektové dokumentace

Než se projektant pustí do přípravy plánů, bude vyžadovat aktuální zákres hranic pozemku podle katastru nemovitostí, ale i přesné zakreslení inženýrských sítí. Nesmí chybět výškové a polohopisné zaměření momentálního stavu pozemku s vrstevnicovým plánem navazující na stavu okolí. Výsledek mapového podkladu se dodává v digitální podobě v několika různých formátech, lze vytvořit také prostorový 3D model terénu. U zaměření pozemku jde zejména o polohopisné a výškopisné zaměření, kde se zakreslí hranice k dalším krokům projektování. Cena závisí na několika faktorech. Vyhotovení je velice rychlé díky unikátním technologiím 3D mobilního laserového skenování, kde existuje možnost tvorby 3D modelování a klasické 2D dokumentace. K hlavním přednostem se řadí zaměření veškerých detailů v budově s velice vysokou přesností, což nelze očekávat od standardních metod.

Stavební povolení a změny v katastru nemovitostí

Výsledky, které vám obstará kompletní inženýring, oceníte při kolaudaci, posouzení žádosti pro stavební povolení a při dalších souvisejících činnostech. Konkrétně se k věci vyjádří orgány státní správy a správci inženýrských sítí. Katastrální zákon ukládá, abyste doložili geometrický plán k provedení změn v evidenci na katastru nemovitostí. Půjde o přílohu smlouvy, nikoliv o samotný prostředek k zápisu. Vždy se zhotovuje geodetem, když se změní část pozemku. Učiní se zapsání a zakreslení v katastru nemovitostí. V případě stavby se udělají tyto plány jen budovám s výměrou minimálně šestnáct metrů čtverečních a s pevně spojenými se zemí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.