Připravte svá okna na zimu a vyhněte se únikům tepla

zdroj: oknoplastik.cz

zdroj: oknoplastik.cz

Ruku na srdce – kdy jste naposledy dopřáli svým oknům kompletní revizi a důkladnou údržbu? Ať už je vaše odpověď jakákoli, před letošní zimou se o svá okna postarejte. Chrání vás před větrem, mrazem i hlukem.

Když mluvíme o údržbě, nemáme na mysli jen prosté umytí oken. Právě u toho totiž většina lidí skončí, okna i dveře si však zaslouží větší pozornost. Tento fakt platí bez výjimky i pro nová plastová okna.

Kromě mytí byste tedy alespoň jednou ročně měli provést následující:

  • seřízení,
  • kontrola kování,
  • kontrola těsnění.

Pravidelná údržba je ve vašem vlastním zájmu – správně seřízená okna mají delší životnost a také šetří energie.

Nejvyšší čas připravit vaše okna a dveře na zimu!, zdroj: oknoplastik.cz

Nejvyšší čas připravit vaše okna a dveře na zimu!, zdroj: oknoplastik.cz

Péče o plastová okna vs. péče o dřevěná okna

Na seřízení a kontrolu kování budete potřebovat odborníka, základní péči ale zvládnete sami. Okna z plastu jsou na údržbu velmi nenáročná – jednoduše omyjete těsnění jarovou vodou. Pokud žijete v místech, kde teploty často klesají pod nulu, můžete těsnění ošetřit speciálním prostředkem na bázi silikonové pryskyřice. Zabráníte tak přimrznutí k profilům.

Dřevěná okna (také zvaná euro okna) vyžadují trochu více péče, odměnou je ale pohled na krásnou a zdravou kresbu dřeva. Po umytí proto alespoň 2x ročně ošetřete okna speciálním balzámem. Zacelí případné mikrotrhliny na laku, prodlouží tak životnost povrchové úpravy a tím i celých oken.

Správnou péčí prodloužíte životnost, zdroj: oknoplastik.cz

Správnou péčí prodloužíte životnost, zdroj: oknoplastik.cz

Nezapomeňte na vchodové dveře

Stejnou péči jako okna si zaslouží i plastové vchodové dveře. Každý den čelí zátěži v podobě mnohonásobného otevírání, v zimě se ale navíc musí vyrovnat s výrazným rozdílem teplot uvnitř a venku.

Doporučujeme proto promazat kování olejem na šicí stroje nebo jiným speciálním přípravkem. Vyhněte se naopak stolním olejům a mazadlům s přísadami kyselin a pryskyřic. Pokud ale plastové dveře při zavírání drhnou nebo jdou špatně zamknout, rovnou volejte kvalifikovaného technika. Mohou být špatně seřízené a používání v zimě by jejich stav zhoršilo.

Uvažujete o nových plastových oknech nebo dveřích? Prohlédněte si ceník plastových oken společnosti Oknoplastik a na jaře se pusťte do výměny.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.