Obáváte se, že sníh a mráz vaši střechu poškodí? Věnujte se kontrole i prevenci

Zima je pro střechu náročným obdobím, které prověří její kvalitu a úroveň údržby. Těžký sníh a led i zamrzající voda v různých skulinkách, to vše dokáže vaši střechu během zimy potrápit. Jak minimalizovat riziko jejího poškození?

plechová střecha pokrytá sněhem

Ještě před příchodem prvního sněhu byste měli zkontrolovat stav střechy a okapového systému. Najdete-li nějaké nedokonalosti, co nejdříve je opravte. Právě během zimního období hrozí výrazné zhoršení jinak drobných nedokonalostí a v nejhorším případě i zatékání a narušení konstrukce střechy či celé stavby. Zjistěte, jak tomu předcházet.

Hydroizolační fólie nepropustí vlhkost

Prevence je lepší než řešení škod. Proto už při montáži střechy myslete na spolehlivou hydroizolaci. Speciální fólie pod plechovou střechu se postará o to, aby se ke konstrukci nedostala vlhkost. Přesto je střešní fólie parotěsná a vlhkost z interiéru tak naopak dokáže propustit ven. Některé modely navíc obsahují i termoizolační vrstvu, která pomáhá s udržením stálejší teploty v podkroví.

Fólie neboli střešní membrána může být také již z výroby opatřena lepicí páskou, která drží na různých materiálech třeba i včetně dřeva či kovu.

Sněhové zábrany na plechovou střechu předejdou nehodě

Obáváte-li se především hmotnosti sněhu a jeho nerovnoměrného odtávání nebo dokonce pádu zmrzlých vrstev ze střechy, uvažujte o sněhových zachytávačích. Ty zadrží sníh tak, aby zůstal rovnoměrně rozmístěn po ploše střechy. Nadměrně tedy nezatěžuje okapy nebo slabší části střechy, jakými jsou například střešní okna a různé prostupy.

Střechu pravidelně kontrolujte

Aby střecha dlouho sloužila, je třeba se o ni starat a kontrolovat její stav. Včas opravit nepatrná poškození je snazší než řešit pokročilé zatékání do střešní konstrukce. Nezapomínejte ani na preventivní hydroizolaci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.