Příprava komínu na zimu? Se správným výběrem žádný problém

Komínová sezóna již brzy začne a řada lidí si právě nyní začíná klást otázky, jak připravit komín na sezónu a zda není potřeba jej kromě čištění také opravit. V tomto článku se na komíny podíváme podrobněji.

Každoroční servis je nutností

V rámci dodržení protipožární ochrany máte každý rok zajistit kontrolu kotle i čištění komínu. Čištění komínů se často řeší svépomocí, ale tento způsob nelze doporučit a to z jednoduchého důvodu. Jednak se nejedná o odborný zásah a za druhé v případě požáru nemáte žádný záznam o provedeném čištění. To je důležité například při stanovení odpovědnosti za škodu či řešení pojistné události.

Typ komínu rozhoduje

Ať už komín teprve stavíte, nebo potřebujete při rekonstrukci komín opravit, je důležité si uvědomit, jaká řešení pro komíny vlastně jsou. Mezi dnes nejpoužívanější řešení patří dva typy komínových systémů.

Přitom je zcela zásadní, pro jaký účel (palivo) komín vybíráte. Jsou řešení jak pro všechny druhy paliva, tak řešení čistě pro plynná a kapalná paliva. Rozdíl je pak jak v provedení, v údržbě komínu a samozřejmě i v ceně. Dalším faktorem je způsob odvodu paliv. Tedy zda jde kouř odváděn přetlakem či podtlakem.

Důležitá je i tloušťka pláště. Je rozdíl zda zvolíte jednovrstvé opláštění nebo třívrstvé.

Pro odkouření spotřebičů na tuhá paliva (hlavně uhlí a peletky) se dnes obecně doporučuje využít vložkování komínů a to izostatickými keramickými vložkami.

V případě vytápění pomocí plynových kondenzačních kotlů je pak možnost využít komínové vložky plastové. Dnes se nejčasteji setkáte se třemi druhy materiálů pro vložkování – nerez, šamot, plast.

Kde u komínu číhá největší nebezpečí

Špatně postavená či neudržovaná komínová cesta ohrožuje vaši domácnost hlavně rizikem požáru a také nebezpečnými plyny, pokud se zanese. Kromě samotného servisu, který vás zbaví sazí a nečistot, je proto potřeba dbát i na takzvané prostupy. To jsou místa, kde je komín veden přímo skrze zdivo stavby a právě například zazděné trámy u komínu či nesprávně zaizolované stropy již způsobily řadu požárů.

Bezpečné prostupy jsou vyrobeny z moderních nehořlavých materiálů a investice do nich se při samotné stavbě rozhodně vyplatí. Typ prostupu je nutné zvolit s ohledem na řešení komínu a typ stavby a nejen proto je dobré se poradit s odborníky. Jedním ze specializovaných prodejců na komletní komínové systémy je například společnost CIKO.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, Kuchyně, Ostatní se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.