Nebojte se opravit byt svépomocí!

shutterstock.com

shutterstock.com

Je to vůbec možné? Do určité míry určitě ano. Samozřejmě hned na začátku si musíme říct, že na některé úkony si prostě musíme někoho zavolat, protože si asi málokdo z nás umí doma vyměnit elektroinstalaci či natáhnout nové topení. Ale většinu věcí, jako je malování, pokládání podlah, výměna svítidel a nový dekor, zvládneme sami.

Dobře jste četli, i pokládání podlah a výměnu svítidel. Možná sice budete muset půjčit některé nářadí, ale všechno to zvládnete, a jediné, co k tomu budete potřebovat, je dostatek informací a motivace, Ale dobře, také nějaké nástroje a finance, i když pokud budete dělat většinu věcí svépomocí, tak byste mohli i ušetřit.

Dobré plánování je základem úspěchu

V první řadě se rozhodněte pro svůj nový styl. Pokud jste rozhodnutí, super. Pokud ne, tak hledejte inspirace a odkládejte si je stranou. Kombinujte je v hlavě nebo na papíře a uvidíte, jestli se k sobě hodí. Největší pozornost věnujte podlaze. Tu měnit jen tak nebudete, a proto si ji musíte umět představit spolu s vymalovanou stěnou, novým nábytkem, kobercem nebo závěsy.

Začněte od podlahy

Pozor, tím nechceme říct, že musí podlaha se vším ladit, ale musí umět zapadnout do celého konceptu. Většinou jsou podlahy neutrálnějších barev, takže to nebývá problém, pokud se však rozhodnete pro fialové laminátové parkety, může to být problém.

Jedním z velkých mýtů, co se podlah týká, je, že se barva podlahy musí hodit k odstínu dřevěného nábytku.  Při přesné shodě odstínů bude nábytek, který je položený přímo na podlaze, s podlahou splývat, proto je lepší vybírat podobné odstíny, ale ne úplně stejné. Samozřejmě nic nezkazíte ani světlejším nebo tmavším odstínem, jen dbejte na to, aby s ním aspoň jeden prvek v domácnosti korespondoval.

V případě že se vám podařilo vybrat stejný odstín, jaký má váš nábytek, nezoufejte a použijte menší kobereček, který vytvoří pěkný kontrast. V módě jsou a asi i navěky zůstanou klasické perské a orientální koberce, z nichž můžete vybírat nespočet.

Výmalbu bytu zvládne téměř každý

U stěn se řiďte jen tím, co se vám líbí, ale vždy si nejdříve barvu vyzkoušejte na kousku stěny, abyste si z obýváku neudělali úplný cirkus. Dnes interiérům vládnou neutrální barvy, pokud jde o stěny, a o barevnost se starají doplňky a textilie. Není to však žádné pravidlo.

Výběr barevných kombinací je důležitý již při plánování

Výběr barevných kombinací je důležitý již při plánování

Útulnost dotvoří doplňky a dekorace

Pokud jde o doplňky, myslete na to, že více je méně. Použijte pár vybraných kousků a ostatní nechte v prodejně. Krásné kusy vyniknou, ale pokud je jich víc, začnou působit rušivě, což asi nechcete. Samozřejmě čím víc prostoru máte, tím lépe pro vás.

Textilie jsou příjemným doplňkem pro každou domácnost a určitě si všude najdou opodstatnění. Pokud k nim máte vztah, určitě budete vědět, kam co umístit. Pokud ne, tak se řiďte jen základními pravidly kombinace barev. Kombinujte je harmonicky (více podobných odstínů), nebo komplementárně (kontrastní barvy). Vždy si však pořádně promyslete, jak se daná textilie bude chovat právě ve vašem prostoru. Bude to velká pomoc.

Takto se ani nenadějete a budete mít připravený nový interiér přesně podle svých představ, hlavně dejte všemu čas a nejvíc ho věnujte plánování. Vyplatí se to.

Tento článek vám přinesla firma MEDCOM, největší odborník v České republice na vybavení prodejen.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Nebojte se opravit byt svépomocí!

  1. Jarous napsal:

    Az na predelavani vody a topeni si myslim, ze je mozny opravit vse svepomoci (pokud teda clovek neni vyucenej v oboru). pokud si nevite rady, ruzny diskuze na internetu jsou uzitecny, predelaval jsem podlahu v obyvaku a kdyz jsem nevedel,jak opravit chybu,tak mi internet pomoh

Komentáře nejsou povoleny.