Posuvné dveře aneb když vás trápí nedostatek místa

shutterstock.com

shutterstock.com

Posuvné dveře získávají na stále větší oblibě. V interiérech jsou využívány pro svou všestrannost. Dokáží šetřit prostor v malých bytech, vytvořit zajímavý předěl mezi místnostmi či slouží jako dekorativní i honosný prvek v rozlehlých domech.

Kam jsou posuvné dveře vhodné?

Posuvné dveře najdou své využití ve všech typech domácností. Vzhledem k tomu, že posuvné dveře potřebují ke svému otevření méně volného prostoru, výborně se hodí do menších prostor, především panelákových bytů. Nejedná se o levné interiérové dveře, ale zase jsou mnohem praktičtější. Zde první volba padne na bytové jádro, do něhož se často vstupuje z úzké chodbičky a otočné dveře při otevření chodbičku prakticky zablokují.

Při rekonstrukci bytového jádra se proto vyplatí pomyslet na využití předností dveří posuvných, které i při otevření ponechají chodbičku průchodnou. Z hlediska ušetření místa jsou posuvné dveře vhodné také u šatny či komory, kde by křídlo dveří zbytečně ubíralo úložný prostor.

Dalším kritickým bodem jsou dvoje dveře umístěné v rohu, které spolu při otevření kolidují. I zde mohou být praktickým řešením posuvné dveře, jimiž při otevření neohrozíte osoby vycházející z dveří sousedních.

Posuvné dveře však nemusí v interiéru sloužit pouze jako úsporný prvek. Velké dvoukřídlé posuvné dveře mohou vytvořit honosný vstup do obývacího pokoje. Rovněž se výborně hodí k vytvoření předělové stěny například mezi kuchyní a obývacím pokojem. Při otevření posuvných dveří obě místnosti tvoří jeden celek, v případě potřeby soukromí pak může být obývací pokoj zasunutím dveří oddělen.

Posuvné dveře najdou své využití také všude tam, kudy se často prochází a vzniká tak potřeba mít dveře po většinu dne otevřené, nejčastěji tedy obývací pokoje a kuchyně.

Typy posuvných dveří

Posuvné dveře můžete zakoupit ve variantách:

Posuvné dveře na stěnu – ty jsou vhodné do novostaveb i starších interiérů. Při rekonstrukci starších interiérů jsou výhodnější volbou z hlediska náročnosti instalace. Nevyžadují žádné stavební úpravy. Dveře se pohybují po kolejnici umístěné na zdi vedle dveří. Tato vodící lišta může být buď skryta pod garnýží, moderní minimalistické dveře potom mají vodící lištu viditelnou. Minimalistické dveře výborně zapadnou do moderně zařízeného interiéru.

Posuvné dveře na stěnu, zdroj: shutterstock.com

Posuvné dveře na stěnu, zdroj: shutterstock.com

Posuvné dveře existují v provedení jedno i dvoukřídlém. Výhodou je snadná instalace, nevýhodou může být to, že při otevření vyžadují volný prostor na zdi vedle dveřního otvoru. V případě větších obývacích pokojů však mohou viditelná křídla posuvných dveří plnit funkci dekorativní.

Posuvné dveře do pouzdra jsou elegantním řešením v malých prostorách. V případě rekonstrukce staršího interiéru jsou však náročnější na instalaci, je třeba počítat s bouráním části zdi. V novostavbách je jejich instalace hračkou. Stavební pouzdro se umístí vedle dveřního otvoru a omítnutím a následnou malbou se stane neviditelnou součástí zdi v místnosti. Dveře se při otevření ztrácí v otvoru ve zdi. Stavební jádra se prodávají v několika podobách.

Posuvné dveře do pouzdra, zdroj: shutterstock.com

Posuvné dveře do pouzdra, zdroj: shutterstock.com

Lze je obložit levnými obložkovými zárubněmi, v minimalistických interiérech možná oceníte stavební pouzdra, která lze zakončit místo zárubní pouze hliníkovou lištou či je lze upravit zcela bez zakončení a hladká plocha zdi nebude nijak narušena.  I dveře do pouzdra lze instalovat jedno či dvoukřídlé. Navíc existují i pouzdra dvouvrstvá, která jsou schopna pojmout dvoje sousední dveře, tato pouzdra jsou tedy velmi praktická například při rekonstrukci bytových jader, pokud chcete zachovat oddělení wc od koupelny.

Materiály a ceny

Posuvné dveře se vyrábí ve velkém množství dekorů i materiálů. Můžete volit od cenově nejdostupnějších fóliových dveří (množství barev i imitací dřeva) přes rovněž cenově dostupné dveře laminátové (taktéž velký výběr dekorů dřeva i barevných odstínů). Dražší variantou jsou dveře dýhované nebo dokonce dveře z masivu vhodné do luxusně zařízených interiérů. Další možností jsou dveře celoskleněné, které dodávají interiéru na zajímavosti i světlosti a opticky ho zvětšují.

Křídlo posuvných dveří vychází cenově podobně jako křídlo dveří otočných. Cena posuvných dveří oproti klasickým otočným je vyšší o vodící lišty či o stavební pouzdro. Posuvné dveře na stěnu je možné pořídit zhruba za 4 000 Kč. Dveře do pouzdra se zárubněmi pořídíte od 4000 Kč, stavební pouzdro potom od 5000 Kč.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.