Topné folie pro podlahové topení nabízí vysokou efektivitu a variabilitu

shutterstock.com

shutterstock.com

Podlahové vytápění se těší velké oblibě pro tepelný komfort, který poskytuje. Proto se systémy pro podlahové vytápění neustále vyvíjí a existuje hned několik typů podlahového vytápění. Zcela revoluční je vytápění pomocí topné fólie, které umožňuje například i snadnou instalaci podlahového topení v bytových jednotkách.

Jak vypadá topná fólie?

Topná fólie je forma podlahového vytápění, která je nejméně náročná na instalaci, je však ceněna také pro úsporný provoz a poměrně rychlé zahřátí okolí na požadovanou teplotu.

Skládá se z vrstvy uhlíku zalisovanou do plastové fólie a tepelně izolačního a odrážecího podkladu, tato vrstva zajišťuje, že vzniklé teplo vyzařuje pouze požadovaným směrem (tedy nahoru do místnosti) a nedochází k tepelným ztrátám, kdy by fólie hřála i směrem dolů do podlahy pod sebou. Prodává se v pásech o šířce 0,5 či 1 m a zakoupit ji lze v různých délkách. Potřebnou délku lze z role oddělit na vyznačených místech pomocí nůžek.

Existují i topné rohože, které jsou určeny pro venkovní využití. Mohou sloužit pro vyhřívání chodníků a příjezdových cest v zimním období, aby se zabránilo vzniku námrazy.

Topná fólie umožňuje použití nejen jako podlahové vytápění, ale řadu dalších uplatnění. Využít ji lze pro stropní vytápění či vytápění stěnami.

Instalace topné fólie

Instalace topné fólie je velmi jednoduchá a zahrnuje několik kroků:

  1. Příprava podkladu – nejprve je třeba dobře připravit podklad. Podmínkou je, aby beton podlahy byl dostatečně hladký, aby nedošlo k poškození fólie. V případě nerovností je vhodné využít samonivelační hmotu. Podkladový beton musí být pochopitelně vyzrálý s nízkým obsahem vlhkosti.
  2. Příprava elektroinstalace – je třeba připravit samostatné napájení topné fólie s ochranou přes proudový chránič
  3. Izolační vrstva – na podkladový beton je třeba položit izolační vrstvu, která zajišťuje jak tepelnou izolaci, tak v případě plovoucích podlah také tlumí hluk, případně položte i parotěsnou zábranu bránící vzlínání vlhkosti
  4. Položení fólie – nyní lze přistoupit k položení topné fólie. Pásy klademe těsně vedle sebe, nesmí se však vzájemně překrývat. Proti posunutí je zajistíme lepící páskou. Pásy vzájemně propojíme izolovanými vodiči.
  5. Ochranná parotěsná zábrana – na položenou topnou fólii položíme ochrannou fólii, která brání průniku vody a předchází tak úrazu elektrickým proudem.
  6. Položení podlahy – po instalaci ochranné fólie již může dojít na pokládku vámi zvolené podlahové krytiny.

Využití

Topná fólie se, na rozdíl od některých jiných typů podlahového vytápění, nezalévá do betonu, je určena pouze pro suchou instalaci. Díky tomu nabízí rychlejší zahřátí vzduchu v místnosti po začátku vytápění. Velkou předností je rovněž to, že tento systém umožňuje instalaci podlahového vytápění nejen v rodinných domech, ale také v bytových jednotkách v panelácích a dalších bytových domech.

Fólie pro podlahové topení je kompatibilní se stávající elektroinstalací (230 V / 50 Hz) a pokud se rozhodnete pro tento typ vytápění, lze přejít na výhodnější tarif s nižší cenou za elektrickou energii po 20 hodin denně (vysoký a nízký tarif).

Výborně se hodí instalovat pod plovoucí podlahy, dále je možné umístit je pod koberce či PVC. V případě jednotlivých materiálů se mírně liší typ ochranné vrstvy, která se pokládá přímo pod podlahovou krytinu. Topné fólie se však nedoporučují instalovat do míst s velkou vlhkostí, tedy především koupelen a nejsou vhodné ani pro instalaci pod dlažbu. Tam se využijí topné kabely nebo elektrické rohože.

Topná fólie nabízí vysokou efektivitu vytápění. V případě plovoucích podlah je ideální, pokud je umístěna pod 90% podlahové plochy. Při pokládce fólie také dbejte, aby nebyla umístěna pod trvalé stojícím nábytkem typu velká šatní skříň.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Topné folie pro podlahové topení nabízí vysokou efektivitu a variabilitu

  1. Efko napsal:

    Da se to nejak skloubit s tepelnym cerpadlem a topenim v podlaze?

Komentáře nejsou povoleny.