Nezapomeňte včas pojistit váš zrekonstruovaný byt

shutterstock.com

shutterstock.com

Rekonstrukcí starého bytu lze získat zcela moderní a pohodlné bydlení. Předělat starý byt podle svých představ však stojí nemalé peníze. Proto nezapomeňte ihned po dokončení prací zajistit pojištění bytu. Především v bytovém domě nikdy nevíte, kdy dojde k poškození vašeho bytu ať už nedbalostí sousedů nebo v důsledku nějaké závady.

Proti jakým rizikům se pojistit?

Ve starším bytovém domě hrozí rizika v důsledku různých poruch. V nově zrekonstruovaném bytě sice můžete mít provedenou kompletní rekonstrukci elektrických rozvodů i rozvodů vody. Ale u všech sousedů tomu tak nebude. Potom se může stát, že i váš byt zasáhnou důsledky poruchy na vedení vody – může dojít k vytopení vašeho bytu. Dále může být váš byt ohrožen požárem, který vznikne v důsledku závady na elektrických rozvodech.

K poškození bytu ale může dojít i nepozorností sousedů. Ti mohou zapomenout zapnutý sporák nebo ponechat svíčku bez dozoru a požár je na světě. Velmi obávaný je také výbuch plynu. Pravděpodobnost takové katastrofy je sice poměrně malá, ale její důsledky jsou o to tragičtější.

Nejvyšší je asi riziko vytopení bytu. Stačí, když sousedům nad vámi vyskočí odtoková hadice od pračky a vy se můžete pustit znovu do malování stěn. Nemluvě o následcích prasklého akvária u vás doma nebo u sousedů.

V přízemním bytě vám mohou případně hrozit i záplavy. Potom dejte pozor, zda vámi zvolené pojištění se vztahuje i na záplavy. Často je totiž třeba se proti záplavám připojistit. Ve vyšších patrech bytových domů se tímto rizikem zpravidla zaobírat nemusíte.

Pojištění lze vyřídit snadno online, zdroj: shutterstock.com

Pojištění lze vyřídit snadno online, zdroj: shutterstock.com

Spousta z nás odkládá pojištění z důvodu nedostatku času. V dnešní době ale lze vše vyřídit pojištění bytu online.

Pojištění nemovitosti

Ihned po provedení rekonstrukce sjednejte pojištění nemovitosti. To se vztahuje na:

 • zdi bytu
 • okna
 • dveře
 • podlahy
 • veškeré rozvody
 • omítky
 • radiátory

Pro zjednodušení lze říci, že pojištění nemovitosti zahrnuje všechny stavební součásti bytu, které z něj nelze snadno odstěhovat. Pokud tedy dojde k poškození výše vyjmenovaných částí bytu živelnou pohromou, požárem nebo výbuchem, získáte od pojišťovny finance potřebné k jejich opravě.

Při pojištění nemovitosti se rovněž informujte, zda se pojištění vztahuje i na případ vloupání. Pokud ne, raději se proti vloupání připojistěte. Zloději při násilném vniknutí do bytu většinou poškodí okna nebo vstupní dveře bytu, jejichž oprava stojí nemalé peníze.

Pojištění proti vandalismu, zdroj: shutterstock.com

Pojištění proti vandalismu, zdroj: shutterstock.com

Pojištění domácnosti

Pokud jste se již do vysněného nově zrekonstruovaného bytu nastěhovali, nezapomeňte ještě na pojištění bytu a domácnosti. Je totiž třeba si uvědomit, že pojištění nemovitosti nijak nechrání zařízení bytu, ale pouze „holou stavbu“.
Pojištění domácnosti se naopak vztahuje na:

 • veškerý nábytek
 • elektroniku – televize, počítače, …
 • domácí spotřebiče
 • cennosti

Při vyplavení bytu v důsledku poruchy vodovodního potrubí i kvůli nepozornosti sousedů může dojít ke zničení nábytku, o elektronice nemluvě. Stejně tak se zařízení bytu zničí i v případě požáru. Nové vybavení bytu potom uhradíte z pojistky. Opět se ujistěte, zda se vámi zvolené pojištění domácnosti vztahuje i na případ vloupání a krádeže.

Kombinací ušetříte

Snad všechny pojišťovny na českém trhu nabízí jak pojištění nemovitosti, tak i pojištění domácnosti. Výhodné je využít speciálních balíčků na majetkové pojištění, které spojují výhody obou typů pojištění do jednoho pojistného produktu..

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.