Jaké jsou moderní možnosti ohřevu vody v bazénu?

shutterstock.com

shutterstock.com

Přemýšlíte o tom, jak si prodloužit koupací sezónu? Jednou z možností je ohřev vody. V současné době na trhu existuje hned několik možností, které je možné mít. Můžete využít solární ohřev vody, tepelné čerpadlo, výměník nebo elektrický ohřev. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých variant?

Solární ohřev vody jako levnější varianta

Velkou výhodou solárních panelů, které se pro ohřev vody v bazénu využívají, je v porovnání s ostatními jejich nízká pořizovací cena a následně také náklady na provoz, které jsou minimální. Solární panely vyhřívají vodu díky sluneční energii, takže vy nemusíte již nic platit.

Solární panely dokáží vodu ohřát až o několik stupňů, takže výrazně mohou prodloužit koupací sezónu. Dají se také použít na všechny druhy bazénu (spíše se ale hodí na bazény menších rozměrů). Výhodou solárních panelů je také jejich snadná montáž i demontáž, snadná je i manipulace s nimi. Jejich velkou nevýhodou je ovšem jejich závislost na slunečním svitu. Ne všechny dny jsou v létě slunečné, takže panely mohou být v tomto případě k ničemu.

Tepelná čerpadla mohou prodloužit koupací sezónu až na 7 měsíců

Tepelná čerpadla patří v současné době mezi nejvyužívanější. Hlavním důvodem k tomu je jejich vysoký výkon. Tepelné čerpadlo využívá k ohřevu vody energii z okolního vzduchu. Vzduch o nízké teplotě pomocí komprese a expanze přeměňuje na vzduch o vyšší teplotě a ten využívá k ohřevu vody.

Tepelné čerpadlo Zodiac EasyConnect 8 270 Kč, zdroj: bazenyshop.cz

Tepelné čerpadlo Zodiac EasyConnect 8 270 Kč, zdroj: bazenyshop.cz

Tepelné čerpadlo tak může ohřívat vodu v bazénu i při nízkých teplotách vzduchu (teplota musí ale být nad bodem mrazu) a díky tomu prodlužuje koupací sezónu až o několik měsíců. Jeho výhodou je také snadná manipulace a možnost instalace ke všem druhům bazénů. Jeho nevýhodou může být vyšší pořizovací cena a samozřejmě i provozní náklady.

Výměníky překvapují svou efektivitou

Třetí variantou ohřevu vody v bazénu je použití tepelného výměníku. Výměníky ohřívají vodu v bazénu tak, že využívají již vyhřátou vodu, která se používá v domácnosti. Výměníky je tedy nutné napojit na plynový nebo jiný kotel. Je tedy nutné počítat s tím, že musíte mít místo, kde budete moci výměník napojit.

Jak omezit tepelné ztráty?

Pokud chcete v bazénu udržet teplou vodu déle, začněte používat například zakrývací plachtu nebo postavte zastřešení. Zamezíte tak větším tepelným ztrátám a navíc je levnější teplou vodu udržovat než ji pořád dokola znovu ohřívat.

Výměníky jsou dobré v tom, že vodu ohřívají poměrně rychle a pomáhají udržovat konstantní teplotu. Je také možné je pořídit za výhodnou cenu. Nevýhodou může být právě napojení na kotel, je nutné počítat s většími provozními náklady. I výměníky je možné využít pro ohřev vody v bazénech všech velikostí.

Elektrický ohřev vody je spolehlivý

Poslední variantou je elektrický ohřev vody. Elektrický ohřev vody zajišťují průtokové ohřívače. Dokáží vyhřát vodu na vysoké teploty a tak významně prodloužit koupací sezónu. Výhodou elektrických ohřívačů je, v porovnání s ostatními variantami, jejich nejnižší pořizovací cena. Jinak je to ale s provozními náklady. Ohřívače využívají k ohřevu vody elektřinu, takže jsou náklady poměrně vysoké. Obzvlášť, pokud máte základní jedno-sazbový tarif. Tyto ohřívače je se tak spíše hodí na malé velikosti bazénů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.